Mecilis Başkanı Şentop 23 nisanla ilgili açıklamalar yaptı! Kutlamalar için tarih verdi...

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Ankara Kulisi programında soruları yanıtladı.

Gündem 19.04.2020 - 12:46 19.04.2020 - 12:46

Kanal7 ekranlarında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, koronavirüs nedeniyle ertelenen 23 Nisan kutlamaları için tarih verdi. Şentop, kutlamaların 1 Ekim'de yasama yılının açılışıyla birleştirileceğini belirtti.

Şentop'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

MECLİS'TE ALINAN KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ

Meclis'e girişle ilgili bir sınırlama getirdik. Misafir kabulünü yasakladık. Ortalama olarak günde 8 binle 10 bin kişi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne ziyaretçi olarak geliyor. Burada temasları oluyor ardından kendi memleketlerine dönüyorlar.

Onun dışında sürekli olarak Meclis içerisindeki kapalı mekanlar dezenfektasyonu yapıldı.

Bütün milletvekili arkadaşlarımız da personelimiz de dikkat etti. Bunlar tedbir, riayet etmek mecburiyetindeyiz.

23 NİSAN İÇİN NASIL BİR PLANLAMA VAR ?

100. yıl çok önemli bir tarihi nokta. Sembolik bir anlamı var. Bu bakımdan biz de birçok hazırlık yapmıştık. O hazırlıkların bir kısmı 100 yıllık tarihi dönemi birtakım verilerle, farklı bakış açılarla ortaya koymak üzereydi. Ama biz bunu daha kısa ve daha anlaşılabilir çerçevede, bir iki ciltlik bir çalışmayla ortaya koyuyoruz. 100 yılın almanağını 100 ciltle ortaya koymak için hazırlık yapıyoruz. Belgeseller var. 147 başlık altında planladığımız çalışmalar vardı. Bu çalışmalarla ilgili herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Sadece zamanla ilgili sarkma olacak.

Bunun dışında Türkiye genelinde "Milli İrade" konuşmaları başlığı altında asgari 30 ilde konuşma planlamıştık. Bunlardan bir tanesi Edirne'de uluslararası sempozyum olarak gerçekleşti. Ama ilk tedbirlere denk geldiği için, son anda hatta yola çıkma hazırlığı yapmamıza rağmen gerek valimizin gerek rektörümüzün talepleri üzerine katılamadım. Ama onun dışındaki illeri ertelemek zorunda kaldık. Yine biz TBMM'de Hacı Bayram Veli Üniversitesiyle beraber birçok yabancı akademisyenin katılımıyla 2 günlük uluslararası sempozyum yapacaktık. Bunu da ertelemek durumunda kaldık. Bunun dışında diğer illerimizde paneller, konferanslar şeklinde çalışmalar vardı.

1 EKİM'DE YAPILACAK

Bir de insanların bir arada bulunacağı programları; hepsi için iptal demiyorum daha sonra uygun bir zamanda Eylül veya Ekim'in ilk yarısında gerçekleştirme hazırlığımız var. Bu hazırlıklar bir kenarda duruyor. Ama Meclis'imizin yeni yasama yılıyla birlikte, 1 Ekim'de bunu birleştirmeyi düşünüyoruz.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@