Mehmet Şimşek: Türkiye, BM'nin Normlarına Uygun Şekilde gereğini yapıyor

Gündem 25.01.2018 - 09:03 25.01.2018 - 09:03 Bülent Deniz
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 48'inci Dünya Ekonomik Forumu dolayısıyla bulunduğu Davos'ta TRT Haber'e özel açıklamalarda bulundu.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili olarak Türkiye'nin kendi ulusal güvenliği için meşru bir müdahale yaptığını söyledi.
Şimşek, "Türkiye'nin sorunu terör örgütleriyle, maalesef Suriye, devlet olma niteliğini kaybetmiş bir ülke ve burada birçok terör örgütü hakimiyet alanları oluşturmuş durumda. Dolayısıyla Türkiye kendi ulusal güvenliği için terör tehdidini bertaraf etmek için mecbur kalmış ve terörle mücadelede kararlı bir duruş sergileyor, gerekeni yapıyor, Suriye'de kalıcı barış için mücadele veriyor. Türkiye’nin ne Suriye’nin topraklarında gözü var ne de Kürt kardeşlerimizle bir sorun var. Dolayısıyla Türkiye gerekeni yapıyor bu zaten meşru bir müdafaa Birleşmiş Milletler'in de normlarına uygun." dedi.

"Türkiye'nin bütçesi de sağlam bilançosu da sağlam"

Ülke savunmasının her şeyin başında geldiğini söyleyen Şimşek sözlerine şöyle devam etti:
"Geçen sene dedik ki tedbirler alacağız, savunma sanayisini güçlenmek için alacağız. Biz ülke savunmasını önceliklendiriyoruz. Ekonomik büyüme için refah için istihdam ve yatırımlar için önce güvenlik lazım güvenlik olmazsa olmazdır bizim bütçemizde çok güçlü bir mali alan var. Bu türden sınırlı ölçekteki operasyonlar için yeterli olduğu kanısındayım. Dolayısıyla Türkiye'nin bütçesi de sağlam bilançosu da sağlam. Tabii ki mesele vatansa bunların hepsi teferruat, Türkiye'nin mali alanı vardır, milli savunmanın bütçesini de güçlendirdik, ekipmanların çoğu yerlidir. Türkiye her alanda giderek güçleniyor."

 

TRT HABER

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@