Meteorolojiden uyarı! İstanbul'da hafta sonu plan yapanlar dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, aralarında İstanbul'un da yer aldığı birçok il için sağanak yağış uyarısında bulundu.

Hava Durumu 01.10.2021 - 20:48 01.10.2021 - 20:54

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hafta sonuna ait hava durumu tahmin raporunu resmi internet sitesi üzerinden yayınladı. Rapora göre; aralarında İstanbul'un da olduğu birçok kent için sağanak uyarısı yapıldı.

Hafta sonu hava durumu nasıl olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; kuzey kesimleri ile Batı Akdeniz'in parçalı ve yer yer çok bulutlu, Karadeniz kıyıları, İstanbul, Kocaeli, Kars ve Ardahan, Iğdır çevreleri, Kırklareli'nin kıyı, Balıkesir'in kuzey, Çanakkale'nin iç kesimleri ile Antalya'nın batısının iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı ve rüzgar

Hava sıcaklığının, kuzey ve iç kesimlerde mevsim normallerinin 2 ila 4 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin edilirken, rüzgarın; Marmara'nın güneybatısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor. Kuvvetli yağış nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Hangi illerde sağanak bekleniyor?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün raporuna göre; hafta sonu yağış beklenen iller şu şekilde:

Cumartesi: İstanbul, Yalova, Kocaeli, Zonguldak, Bartın, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize.

Pazar: Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Sinop, Samsun, Amasya, Giresun, Tokat, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Kars, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Erzincan, Ağrı, Tunceli, Malatya.

Yorumlar