Metrobüsün günlük ve yıllık kazancı dudak uçuklattı

Son günlerde eleştirisi konusu olan İstanbul'un atar damarı olarak nitelendirilen metrobüsün günlük ortalama 950 bin kişiyi taşıdığı ve 450 bin dolar gelir elde ettiği açıklandı. Metrobüsün yıllık geliri ise 170 milyon doları bulduğu belirtildi.

Ekonomi 03.10.2019 - 13:51 03.10.2019 - 13:51 Bülent Deniz

Günlük ortalam 950 bin kişiye hizmet veren metrobüsün günlük kazancı ortaya çıktı. Yapıldığı dönemde düşük maliyet, yüksek fayda ve hizmet anlayışıyla hayata geçirilen Metrobüs verdiği hizmet kadar cirosu ile de dikkat çekiyor.

Dört farklı etapta tamamlanan metrobüsün toplam maliyeti araçları da dahil yaklaşık olarak 400 milyon dolar oldu. Metrobüs'ün ortalama olarak yapılan bir hesapla günlük cirosu 450 bin dolar yıllık bazda ise toplam ciro yaklaşık 170 milyon dolar.

52 KİLOMETRELİK DEV HAT

Toplam uzunluğu 52 kilometre ve 37'si Avrupa, 7'si Anadolu yakasında olmak üzere toplam 44 duraktan oluşuyor. Kesintisiz, tek bir yol üzerinde seferlerin gerçekleştiği Metrobüs'te, farklı duraklar arasında sefer gerçekleştiren 8 farklı hat bulunuyor. Beylikdüzü-Söğütlüçeşme metrobüs hattında yolculuk süresi yaklaşık 83 dakika sürüyor. Haftanın her günü 24 saat süreyle hizmet veren metrobüs, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İETT tarafından işletiliyor.

545 ARAÇLA HİZMETTE

Metrobüs filosunda 165 kişi kapasiteli 250 Capacity ve 160 kişi kapasiteli 295 Conecto tipi olmak üzere toplam 545 taşıt bulunuyor.

ÇOK SAYIDA ÖDÜL ALDI

Metrobüsün, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde yapılan ulaşım organizasyonlarında birçok uluslararası ödülü de bulunuyor.

SON GÜNLERDE YAŞANAN AKSAKLIKLAR BUNALTTI

15 milyondan fazla nüfusu ve 25 milyonu aşan insan trafiğiyle İstanbul'un adeta atar damarı olan metrobüs son birkaç gündür belli başlı duraklarda yaşanan aşırı yoğunluk, seferlerde aksama, araç arızaları nedeniyle tepkilerin hedefi haline geldi. Özellikle sabahları Altunizade, Zincirlikuyu gibi duraklarda adeta vatandaşa çile yaşatan metrobüs için İstanbullular belediye yetkililerinden acil çözüm bekliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@