Meymûne bint-i Hâris kimdir? Meymûne bint-i Hâris’in hayatı

Meymûne bint-i Hâris kimdir? Meymûne bint-i Hâris Peygamber efendimizle nasıl evlenmiştir? Meymûne bint-i Hâris’in hayatı, Meymûne bint-i Hâris’in vefatı

İslam 29.09.2020 - 16:13 29.09.2020 - 16:13

Peygamber Efendimizin hanımlarından biri olan Meymûne bint-i Hâris validemizin Peygamberimizle nasıl evlendiği, Meymûne bint-i Hâris’in hayatı, Meymûne bint-i Hâris’in vefatı, Meymûne bint-i Hâris’in peygamberimizle evliliği ve Meymûne bint-i Hâris kimdir gibi soruların cevapları tüm detaylarıyla haberimizde.

Hz. Meymûne'nin asıl ismi Berre idi. Kız kardeşlerinden Ümmü'l-Fadi Peygamberimizin amcası Hz. Abbas ile diğer kardeşi Esmâ ise Peygamberimizin amcasının oğlu Hz. Cafer ile evli idi. Resulullah bu üç kız kardeşe "mümin kardeşler" ismini vermişti. Hz. Meymûne, kocasının vefatı ile dul kalmış. Hz. Ab bas, Peygamberimizin Hz. Meymûne'yi nikâhlamısını çok arzu ediyordu. Bu sebeple Peygamberimizi her gördüğünde onu metheder, yüksek ahlâk ve faziletinden bahsederdi.

Peygamberimiz Umre için Mekke'ye gidiyordu. Cuhfe mevkiinde istirahat için mola verdiğinde Hz. Abbas yanına geldi ve Peygamberimizden Hz. Meymûne ile evlenmesini istedi: "Ya Resulallah! Meymûne bint-i Hâris dul kaldı. Onu nikâhlasanız olmazmı?" Peygamber Efendimiz, sevgili amcasının teklifini kabul etti. Amcası onun bu kararına çok sevindi.

Hz. Meymûne Vâlidemiz de Peygamberimizin kendisi ile evlenmek istediğine çok sevindi. Haberi aldığı sırada bir devenin üzerinde bulunuyordu. Sevincinden, "Deve de, üzerindeki de Resulullahındır" diyerek memnuniyetini açıkladı.

Hz. Meymûne'nin nikâhını Hicretin 7. yılında dört yüz dirhem mehir karşılığında Hz. Abbas kıydı. Bu, Peygamberimizin son evliliğiydi. Hz. Meymûne Vâlidemiz Hicretin 56. yılında 80 yaşında iken vefât etti.

Allah ondan razı olsun.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@