ABD kongresinde yaptığı konuşmada "Kıbrıs'ta iki devletli çözümü asla kabul etmeyeceğiz" diyen Yunanistan Başbakanı Kriyakos Miçotakis, uzun süre ayakta alkışlandı.

Yunanistan Başbakanı Kriyakos Miçotakis, ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmada Türkiye'yi hedef alırken uzun süre ayakta alkışlandı.

Pınar Gültekin Davası'ndan gerekçeli karar açıklandı! Pınar Gültekin Davası'ndan gerekçeli karar açıklandı!

TÜRKİYE'NİN ADINI VERMEDEN TÜRKİYE'Yİ HEDEF ALDI

Yunanistan-ABD ilişkilerine de değinen Yunan Başbakan, sözü Türkiye'ye getirdi. Ankara'nın bölgede "provokatif" bir duruş sergilediğini, Yunan hava sahasını sürekli ihlal ettiğini ileri süren Miçotakis, Kıbrıs'ta iki devletli çözümü asla kabul etmeyeceklerini söyledi.

Kıbrıs'ın "bölünmesine" izin vermeyeceklerini ifade eden Yunanistan Başbakanı Miçotakis; "...Buradan tüm otoriter liderlere bir mesaj göndermeliyiz. Bu nedenle son 48 yıldır bizi rahatsız eden bir konuya dikkat etmenizi rica ediyorum. İki devletli çözümü ve Kıbrıs'ın bölünmesini kabul etmeyeceğiz. Yunanistan her zaman komşularına dostluk eli uzatır ancak komşularımızla olan anlaşmazlıklarımızı çözmek için uluslararası hukukta tek bir çerçeve vardır. Ulusal egemenliğimizi ve egemenlik haklarımızı ihlal eden hiçbir eyleme izin vermeyeceğiz. Buna adalarımız üzerinde yapılan ihlal uçuşlarıda dahil. Bu yüzden bölgeye askeri teçhizat tedariki konusunda karar verirken, NATO'nun güneydoğu kanadındaki istikrarsızlık riskini göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum" ifadelerini kullandı.

Yunan Başbakan'ın son cümlesiyle; Türkiye'ye F-16 satışının engellenmesi için Kongre'ye mesaj verdiği ifade edildi.

Miçotakis, ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmanın sonunda; ABD'li senatörler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.