Millet İttifakı kaynıyor! İstifalar artacak...

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan'ın, İstanbul'u kazanmak için İYİ Parti ve CHP ile gizli ittifak yaptıklarını itiraf etmesi Millet İttifakı'nda krize sebep oldu. Bu ilan sonrası İYİ Parti'nin milliyetçi kanadından ittifaktan ayrılma sinyalleri geliyor.

Gündem 26.02.2020 - 12:37 26.02.2020 - 12:37 Bülent Deniz

Millet İttifakı'nın resmi üyeleri CHP ve İYİ Parti, yerel seçimler boyunca HDP ile anlaşmış iddiaları vardı. Fakat seçmen huzurunda böyle bir ilişkinin olmadığını söylemişlerdi. CHP'nin İBB adayı olduğu süreçte Ekrem İmamoğlu da kendisine HDP ile ittifak kurdukları gerekçesiyle tepki gösteren seçmenlere, böyle bir ittifakın olmadığını, kendilerinin İYİ Parti ile ittifak kurduklarını söylemişti. Yalan çok geçmeden ortaya çıktı. Millet İttifakı'nın gizli üyesi olmaktan bıkan HDP, artık her şeyin gözler önünde yaşanması gerektiğini söylemeye başladı.

HDP eş başkanı Pervin Buldan, "Bir seferliğine mahsus olmak üzere, biz HDP'nin varlığının ne kadar etkili olduğunu anlatabilmek için bir seferliğine kabul ettik.'' sözleriyle yerel seçimlerde kurulan kirli ittifakı itiraf etti.

Yerel seçim dönemi hakkında "Bize oy vermeyen, bizim yanımızda görünmekten korkan kesimler var. Tabanımız bundan rahatsız. Tabanımız 23 Haziran seçimlerinde yaptığımız ittifakın daha şeffaf bir ittifak olması gerçeğini sürekli yüzümüze vuruyor. Tabii ki ittifak vardı. Biz Türkiye'de legal alanda siyaset yapan bir partiyiz. Neden ittifak yapmayalım? Biz bu ittifakların daha açık ve şeffaf olmasını hep savunduk. Ancak bizimle ittifak yapanlar ne yazık ki buna sıcak bakmadılar." diyen Buldan, Millet İttifakı'nı oluşturan İYİ Parti ve CHP'nin seçmenden oy alamayız gerekçesiyle HDP'nin gizli üye olmasını savunduklarını ifade etti.

MHP'den ülkücü hassasiyetlerle ayrıldıklarını ifade eden bir grup siyasinin kurduğu İYİ Parti cephesinde kaynayan kazanın ateşi son yaşananlarla birlikte artmış durumda.

İstifaların artması bekleniyor

HDP ile yakınlaşmalarını sebep göstererek istifa edenlerin sayısı her geçen gün artarken, HDP'nin yapılan ittifakı itiraf etmesi üzerine bu istifaların daha da artacağı yönünde yorumlar yapılıyor.

"O koltukta HDP sayesinde oturuyorsunuz"

İYİ Parti ve HDP arasındaki gerilimin ateşi geçtiğimiz günlerde de artmış ve HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada “İYİ Parti, size söylüyorum: Size rağmen, içinde bulunduğunuz ittifaka, HDP ve PKK’ya içinde gönül vermişlerin de olduğu insanlar oy verdi. Şu an koltuklarınızda HDP’nin oylarıyla oturuyorsunuz. Bu ittifakta, CHP’yle yaptığınız ittifakta HDP’nin oylarının etkisi vardır. Ne yapacaksınız şimdi? Ne diyeceksiniz şimdi buna?” ifadelerini kullanmıştı.

İmamoğlu'nun HDP ziyaretlerine İYİ Parti sessiz kalmıştı

CHP'nin Millet İttifakı olarak İYİ Parti'nin de desteğiyle İstanbul'a aday gösterdiği Ekrem İmamoğlu, terörle iltisaklı HDP'li belediyelere kayyum atanması kararına anında tepki göstermiş ve hızla onlara ziyarete gitmişti.

İmamoğlu'nun bu tavrı da İYİ Parti yönetiminde herhangi bir hareketlenmeye yol açmamış durum birkaç açıklamayla geçiştirilmiye çalışılmıştı. İYİ Parti'de devam eden istifaların, parti yönetiminin bu tutumundan kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Ya ittifak ya istifa

İYİ Parti'deki milliyetçi kesim, HDP ile kurulan gizli ittifakın ortaya çıkması üzerine Millet İttifakı'ndan ayrılmaya yönelik tutum takındıkları biliniyor. İYİ Parti'nin içinde bulunduğu süreçte iki tercihten birini yapması gerektiği söyleniyor... Ya ittifaktan vazgeçecek, ya da yaşanacak istifalara kayıtsız kalacak.

Öte yandan kulislerde, İYİ Parti'nin bu hamlenin ardından Cumhur İttifakı'na yakınlaşabileceği de konuşuluyor.

CHP için tercih zamanı

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu konuyla ilgili olarak, CHP'ye tavrını belirleme çağırıs yaparak "HDP bizim ittifak bileşenlerimizden biri değil. CHP cevabını versin. Biz durduğumuz yerde duruyoruz. Genel Başkanımızın ve partimizin iradesi net. Biz terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız" demişti.

Yorumlar
Başörtülü kadına çirkin saldırı: 'AK Parti'nin köpeğisin, kapalısın diye namuslu musun?'
Medyascope'u fonlayan vakfın başkanı TSK'nın gizli bilgilerini ABD için istemiş!
Ruşen Çakır'ın 2005 yılında yaptığı haber, başına geldi!
Yunanistan’da aşı karşıtları polisle karşı karşıya geldi
'Çocuk haczi ve genç evlilik sorununa karşı 4 maymunu oynamayın'
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
ABD'de PCR testleri yıl sonundan itibaren kullanılmayacak!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@