Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İşte Bakan Özer'in açıklamalarından satır başları:

OKULLAŞMA ORANI

2000'li yıllara baktığımızda çok iyi olmadığımızı görüyoruz. 2000'li yıllarda lisedeki okullaşma oranının yüzde 44 olduğunu görüyoruz. Son 20 yılda çok ciddi bir ilerleme oldu. Öncelikle erişebilirliği artırmamız lazım. Okul yapmak lazım. 5 yaşında okullaşma oranı yüzde 99'a ulaştı. Orta öğretimde okullaşma oranı yüzde 95'e yükseldi. 

Son 20 yıldaki eğitimdeki bu devasa yatırımları yapmamış olsaydı eğitimi ıskalamış olacaktı. 

2000'li yıllarda 5 yaşında okullaşma oranı yüzde 11'di yüzde 99'a ulaştı. Bir yılda 6 bin 4 tane anaokulu yaptık.

ÖĞRENCİYE GIDA YARDIMI

AK Parti hükümeti son 20 yılda, eğitim ücretsiz, kitaplar ücretsiz, şartlı eğitim yardımı, burslar, pansiyonlar, taşımalı eğitim... Bunların hepsi bir araya geldiği için okullaşma oranı arttı. En dezavantajlı kesimler eğitime kazandırıldı. Son 20 yılda ücretsiz Yemek yardımı yürürlükteydi.1,5 milyon öğrenci ücretsiz bu yardımdan yararlanıyor. Bunu 2023 yılında 4 milyona çıkaracağız. Okul müdürlerimiz gıda yardımına ihtiyacı olan öğrencileri belirliyor.

UZMAN ÖĞRETMEN SINAVI

Mustafa Süs yazdı: Eğitimde zihniyet devrimi Mustafa Süs yazdı: Eğitimde zihniyet devrimi

Öğretmenlik meslek kanunu, öğretmenlerin 60 yıllık özlemiydi. Ama çok büyük manipülasyonlar oldu. Sınavları öğretmenlerin itibarına dokunulduğuyla ilgili bir algı operasyonu oldu. Sınava girmeyin diye boykot çağrısı oldu. Her yıl bu sınavları yapmaya devam edeceğiz.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Son 20 yılda 750 bin öğretmen atandı. Her yıl Öğretmen Ataması oldu. MEB çalışmalarını yapar. Bütçesiyle ilgili gerekli istişareler yapılır alım yapılacağı zaman kamuoyuyla paylaşılır.