6 yıl boyunca müze olarak kullanılan Ayasofya'nın ibadete açılmasının üzerinden tam 4 yıl geçti.

Dünümüz, bugünümüz, yarınımız! Harp sanayimizin öncü kahramanı: Şakir Zümre Dünümüz, bugünümüz, yarınımız! Harp sanayimizin öncü kahramanı: Şakir Zümre

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği'nin, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açtığı dava 10 Temmuz 2020 yılında karara bağlandı.

Kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı

Danıştay 10. Dairesi'nin, camiden müzeye dönüştürüldüğü 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını oy birliğiyle iptal etmesiyle Ayasofya'da yeniden ibadet etmenin yolu açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kararnameyi aynı gün (10 Temmuz 2020) imzaladı.

"İstanbul İli, Fatih İlçesinde bulunan Ayasofya Camiinin müzeye çevrilmesi hakkındaki 24/11/1934 tarihli ve 2/1589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, Danıştay Onuncu Dairesinin 2/7/2020 tarihli ve E:2016/16015, K:2020/2595 sayılı Kararı ile iptal edildiğinden, Ayasofya Camiinin yönetiminin 22/6/1965 tarihli ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 35 inci maddesi gereğince Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına karar verilmiştir."

Diyanet İşleri Başkanlığına devredilen Ayasofya Camii, 24 Temmuz 2020'de 86 yıl sonra kılınan ilk cuma namazıyla yeniden ibadete açıldı.

erdoğan ayasofya namaz

Ayasofya'da kılınan ilk cuma namazına, Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

MERHUM ERBAKAN HOCA NELER SÖYLEMİŞTİ?

Milli Görüş Hareketi'nin lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan, ''Ayasofya'da gümbür gümbür ezan okunuyorsa, o zaman bilin ki Türkiye'de Milli Görüşçüler hakimdir.'' vurgusunda bulunmuştu.
 

ŞEVKİ YILMAZ: BİR FETHİN BAŞLANGICIDIR
''Ayasofya'nın zincirlerini kıranlara Mescid-i Aksa'nın da prangalarını kırdırt ya Rabbi!''

İlahiyatçı-hatip Şevki Yılmaz, yıl dönümü dolayısıyla kararın ardından yaptığı açıklamayı tekrar paylaştı. Yılmaz, açıklamasında "Ayasofya'nın açılışı, bir fethin başlangıcıdır" ifadelerini kullanmış, makalelerinde de dua ettiği Ayasofya'nın esaretten kurtuluşunu "İstanbul'da Roma rejiminin halka vurduğu prangalardan birinin koparılması" olarak değerlendirmişti. Son paylaşım ise dikkat çekiciydi: ''Ayasofya'nın zincirlerini kıranlara Mescid-i Aksa'nın da prangalarını kırdırt ya Rabbi!''

Yımaz, Ayasofya'yı esaretten kurtaran imzayı atan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal eden Danıştay 10. Dairesi üylerine teşekkürlerini sunmuştu.