ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi’nin testleri başarıyla devam ediyor. ROKETSAN tarafından bombalı tuzakların, EYP düzeneklerinin işlemediği üzerinde çeşitli yükler taşıyabilen, İHA ve droneların imha edilmesi amacıyla geliştirilen ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi hedefleri tek tek vurmaya devam ediyor. Terör eylemlerinde kullanılan araçlara karşı etkin bir sistem olan ALKA, üzerinde buldurduğu radar ve elektro optik sistemlerle birden fazla hedefin aynı anda hassas takibini sağlayarak bunların tahribatını gerçekleştirebiliyor.

HEDEFLERİ 12'DEN VURDU
ROKETSAN tesislerinde test edilerek hizmete sunulan ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi testlerinde bir aşama daha geride bırakıldı. Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, asimetrik tehditlere karşı elektromanyetik ve lazer teknolojisi kullanan, çok etkin hibrit bir savunma sistemi olan ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi kabiliyetlerini sergiledi ve hedefi tam isabetle vurdu.

Türkiye'nin ilk jet uçağı Hürjet motor çalıştırdı Türkiye'nin ilk jet uçağı Hürjet motor çalıştırdı

HAVADA VE KARADA TÜM HEDEFLERİ TAHRİP ETTİ
ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi kapsamında geliştirilen hedef tespit radarı, hedef takip sistemi ve elektromanyetik karıştırma sistemine sahip yüksek güçlü lazer silah sisteminin gösterimi gerçekleştirildi. Gösterim faaliyeti kapsamında, farklı güç seviyelerinde ve farklı taşıyıcı platformlara (sabit, taşınabilir ve mobil) entegre bir ürün ailesi olarak geliştirilen yerli ve milli lazer silah sistemi çözümü tanıtıldı, atışlı testlerle elde edilen yetenek ve etkinlik gösterildi. Geliştirilen sistemler hem yer hem de hava hedeflerine karşı üstün tespit, takip ve saniyeler mertebesinde tahrip yeteneği gösterdi.

İSMAİL DEMİR: BİR AŞAMAYI DAHA GERİDE BIRAKTIK
Projede Ermaksan firması da lazer kaynağı üreticisi olarak görev alıyor. ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sisteminin testlerinde bir aşamanın daha geride bırakıldığını açıklayan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Hedefimiz savunma sanayiinin her alanında geriden gelen değil, önde giden bir Türkiye. Sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı lazer ve elektromanyetik faaliyetlerimizde önemli yer tutacak ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sisteminin testlerinde bir aşamayı daha geride bıraktık. Elektromanyetik karıştırma sistemine sahip yüksek güçlü lazer silahı, hedef tespit radarı, hedef takip sisteminden oluşan ALKA, yer ve hava hedeflerine karşı üstün tespit, takip ve saniyeler seviyesinde tahrip yeteneği sağladı. Emeği geçenleri kutlarım."