Milletvekili Said Hassasin, özel bir televizyon kanalında sunuculuğunu yaptığı programda, özellikle tren makinistlerine verilen cezaların idama varacak kadar ağırlaştırılmasıyla ilgili yasa teklifini Meclis Başkanı Ali Abdulal'e ilettiğini söyledi.

Tren kazalarındaki ihmallere verilen cezaların 2-3 yıl hapisle sınırlı olduğunu aktaran Hassasin, makinistlerin kent meydanında idam edilmesi gerektiğini savundu.

SİSİ YÖNETİMİNE YOĞUN TEPKİ

Tren kazasının ardından yaşanan acılar Mısır'da halkın yönetime yönelik şikayetlerini dile getirmeleri için de dolaylı bir sebep oldu. Bu kapsamda sosyal medyada birçok paylaşımda bulunulurken "yeniden Tahrir'e" etiketleri açıldı. Bu kapsamda bir genç tek başına Tahrir meydanına çıkarak "DEFOL SİSİ'' pankartı taşıdı ve ardından gözaltına alındı.

22 ÖLÜ 42 YARALI

Mısır Sağlık Bakanı Hale Zayid, dün yaptığı açıklamada, Kahire'nin Ramses bölgesindeki tren istasyonunda çarşamba günü sabah meydana gelen kaza ve sonrasında çıkan yangında ölenlerin sayısının 22'ye yükseldiğini, 43 kişinin ise yaralandığını bildirmişti.

Mısır Başsavcılığı, olayın ardından, tren kazasının, makinistlerin kavga etmesi sonucu meydana geldiğini açıklamıştı.