Moskova'da restoran ve kafelere QR koduyla girme zorunluluğu kalkıyor

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, restoran ve kafelere haziran sonunda başlatılan QR kod uygulamasının 19 Temmuz'dan itibaren sonlanacağını açıkladı.

Dünya 16.07.2021 - 18:33 16.07.2021 - 18:37

Rusya hükümetine bağlı Koronavirüsle Mücadele Koordinasyon Konseyi toplantısında konuşan Sobyanin, aşı yaptırmış, altı ay içinde Kovid-19 geçirmiş veya PCR testi negatif çıkan kişilerin bu durumlarını doğrulayan QR kodlarla restoran ve kafelere girmesini öngören uygulamaya 19 Temmuz'dan itibaren son vereceklerini ifade etti.

Sobyanin, "Durumun iyiye gitmesi ve aşılamada yakalanan olumlu dinamik nedeniyle bir dizi ciddi kararlar aldık. 19 Temmuz'dan itibaren restoran ve kafelerde zorunlu QR kod uygulamasını iptal ediyoruz" dedi.

QR kod uygulamasının kaldırılmasının tüm epidemiyolojik gerekliliklerinin geçersiz hale geldiğini ifade etmediğini söyleyen Sobyanin, "Risk bölgesinde, salgın bölgesinde olduğumuzu anlamalıyız ve elbette tüm epidemiyolojik gerekliliklere uymalı ve toplu aşılamaya devam edilmesini sağlamalıyız. Vakaları azaltmaya ve Rusya Sağlık Bakanlığı ile İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'nun (Rospotrebnadzor) belirlediği gereklilikleri karşılamaya yönelik faaliyetlere aktif katılımlarından dolayı Moskovalılara teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.

Moskova Bölgesi'nde de zorunlu uygulamaya son veriliyor

Moskova Bölge Valisi Andrey Vorobyev, Moskova Bölgesi'ndeki işletmelerde QR kod uygulamasının sadece tavsiye niteliğinde olacağını, bu kararın işletmeler tarafından alınacağını söyledi. 

Vorobyev, "Eğer QR kod iptal edilir ve aşı olup olmadığına bakılmaksızın herkes kabul edilirse, uzun süredir bilinen girişte ateş ölçümü, maske ve sosyal mesafe kurallarına dönmek zorunda kalırız" diye ekledi.

Moskova'da 28 Haziran’dan beri restoran ve kafelere, 500’den fazla kişinin bulunduğu etkinliklere aşı yaptırmış, altı ay içinde Kovid-19 geçirmiş veya PCR testi negatif çıkan kişiler girebiliyor. Ziyaretçiler bunu doğrulamak için QR kod gösteriyor.

Yorumlar