Times of İsrael gazetesinin haberine göre Cohen, Ynet haber sitesine yaptığı açıklamada, “İran, varlığımızı tehlikeye atan bir yolu seçerse, nükleer tesislere bağımsız saldırılar kesinlikle masada olmalıdır. Sonuç olarak, İran’ın yeteneklerini ortadan kaldırmalıyız çünkü motivasyonlarını ortadan kaldıramayacağız” dedi.

Casus teşkilatının eski başkan yardımcısı ve şu anda Knesset Dışişleri ve Savunma Komitesi Başkanı olan Ram Ben-Barak ise, “Dünya güçleri 2015 anlaşmasına benzer bir anlaşmayı kabul ederse, bu İran’ın nükleer bir devlet olma hırsını engellemeyecektir” dedi.

Cohen gibi düşündüğünü söyleyen Ben-Barak, “İran’a yönelik askeri saldırılar düşünülüyor, ancak bu başka seçenek kalmadığında kullanılmalıdır. Durumun kötüleşeceğinden korkmadan müzakerelere geldiğinizde çok güçlü bir şekilde geliyorsunuz. İranlılara burada gerçek güç kaynağının kim olduğunu açıklamanız gerekiyor” dedi.

ABD eski Başkanı Donald Trump, İran’a yönelik sert yaptırımları yeniden uygulayarak 2018’de nükleer anlaşmadan çekildi.

Gazeteye göre İsrail, Trump’ı anlaşmadan çekilmeye ikna etti ve kendisine Cohen’in komutasındaki Mossad’ın Tahran’da ele geçirerek, Nisan 2018’de İsrail’e getirmeyi başardığı bir dizi nükleer kayıttan elde ettiği bilgileri verdi.

İsrail’in anlaşma imzalanmadan önce elde ettiği kayıtlar, İran’ın bunu reddetmesine rağmen, nükleer silahlara ulaşmak için çalıştığını gösteriyordu.