Muhammed Mursi kimdir?

Tam adı Muhammed Mursi İsa el Eyyat olan Mısır Cumhurbaşkanı, 8 Ağustos 1951 tarihinde, ülkenin kuzeyindeki Şarkiye ilinde doğdu.

Mısır'da darbe sonrasında yönetimden el çektirilen Muhammed Mursi, ülkenin demokratik yollarla seçilen ilk ve tarihinin 5'inci cumhurbaşkanıdır.

İlk eğitimini memleketinde alan Mursi, daha sonra Kahire Üniversitesi'nde mühendislik okudu. Eğitimine ABD'de devam eden Mursi, 1982 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde mühendislik doktorasını tamamladı. Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde 1985 yılında doçent olan Mursi, daha sonra ülkesine dönerek akademik çalışmalarını Zagazig Üniversitesi'nde sürdürdü.

Muhammed Mursi'yi Mısır cumhurbaşkanlığı koltuğuna ulaştıracak politik kariyeri Müslüman Kardeşler Hareketi içerisinde 2000 yılında başladı. Müslüman Kardeşler'in yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadığından parlamentoya bağımsız siyasetçi olarak girdi ve 2000-2005 yılları arasında milletvekili olarak görev yaptı.

Hüsnü Mübarek'in devrildiği 2011 yılındaki ayaklanmaya muhalif olarak destek veren Mursi, daha sonra Müslüman Kardeşler'in kurduğu Hürriyet ve Adalet Partisi'nin başkanı seçildi.

2012 Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Müslüman Kardeşler'in aday gösterdiği Hayrat Şatır'ın adaylığı düşünce, yerine Muhammed Mursi seçildi.

İlk turda yüzde 25.5 oy aldı ve ikinci tura girmeye hak kazandı. İkinci turda da oyların yüzde 51.73'ini alarak Mısır'ın 5'nci ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı oldu.

GÖREVİNİN SON BULMASI

3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır ordusu askeri müdahalede bulunarak ülke yönetimine el koydu. Muhammed Mürsi'nin bu olayı kabul etmediğini açıkladı ve taraftarlarına direnmeleri gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Mursi yakalanarak ev hapsine alındı. 16 Mayıs 2015'de de mahkeme tarafından idam cezasına çarptırıldı.

DIŞ POLİTİKALARI

Suudi Arabistan
Muhammed Mursi ilk ziyaretini 10 Temmuz 2012 tarihinde Suudi Arabistan'a gerçekleştirmiştir. Mursi'nin bu seyahatinin amacı petrol zengini olan bu ülke ile ilişkilerini güçlendirmekti.

Katar
Muhammed Mursi, Katar ile de yakın ilişkiler kurmaya çalıştı ve iki ülke arasında ticari faaliyetler yürüttü.

Suriye
Suriye'deki muhalif kesimin sıkı bir destekçisi olan Mursi, 15 Haziran 2012 tarihinde ülkede yapılan mitinge katıldı ve Beşar Esad'ın destekçilerini kafir olarak nitelendirerek kınadı. Ayrıca Kahire'deki Suriye konsolosluklarınıda kapatarak Esad'ın yönetimden indirilmesi için çağrıda bulundu.

Çin
Muhammed Mursi Çin'e ilk ziyaretini 2012 yılında gerçekleştirdi. Ayrıca bu seyahati sırasında da pek çok iş birliği anlaşması imzaladı.

İran
Muhammed Mursi görev süresi boyunca, iki ülke arasında İran devrimi sonrasında zayıflayan ilişkileriı güçlendirmeye çalıştı. Fakat  bu çabaları, sünni müslümanlar tarafından hem içeride hem de dışarıdaki Mısırlılar'a muhalefet olarak algılandı.

Rusya
Rusya'nın enerji sektöründen yararlanmak isteyen Muhammed Mursi bu ülekeye ilk ziyaretini 2013 yılının Nisan ayında gerçekleştirmiştir.

İsrail
Muhammed Mursi 2012 yılının Ekim ayında İsrail Başbakanı Şimon Perez'e dostça bir mektup yazdı ve iki ülke arasında iyi ilişkiler kurmak istediğini belirtti.

banner5