Mülteciler pazarlık konusu yapılamaz!

Filistin Hükümet sözcüsü Tahir En-Nunu, ''“Filistinli mültecilerin dönüş hakkı; taviz verilmeye ve pazarlık konusu yapılmaya açık bir konu değildir.'' ifadelerini kullanarak tepki gösterdi.

Filistin 03.09.2008 - 01:03 03.09.2008 - 01:03

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin hükümeti, Mahmut Abbas’ın mültecilerin dönüş hakkını azaltan ve ortadan kaldıran açıklamalarını garipsediklerini belirtti. Abbas’ın böyle bir hakkı yok saymaya ve Siyonist işgal devletinin dönüşlerine izin vereceği mülteci sayısını Siyonistlerle görüşme hakkına sahip olmadığını ifade etti.

Hükümet sözcüsü Tahir En-Nunu, dün (01 eylül pazartesi) yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Filistinli mültecilerin dönüş hakkı; taviz verilmeye ve pazarlık konusu yapılmaya açık bir konu değildir. Çünkü bu hak, bireysel değil, toplumsaldır. Hiç kimse, buna dokunmak gibi bir hakka sahip değildir. Bu konuda yapılacak bir pazarlık veya verilecek taviz Filistin halkını; bugün de gelecekte de hiçbir surette bağlamaz.”

Hükümet sözcüsü En-Nunu, açıklamasını ramazan mesajıyla bitirdi:

“Filistin hükümeti olarak Ramazan ayı münasebetiyle bütün İslam ülkelerine tebriklerimizi takdim eder, Filistin halkının muzaffer olmasına, dağınık İslam ümmetinin birleşmesine, işgal altındaki Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşmasına ve Siyonist hapishanelerde yatan esirlerin kurtuluşuna vesile olmasını yüce ve kadir olan allah’tan dileriz”.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar