Musevi iş adamından İsrail'e tepki! Mavi Marmara'nın baş faili Ashkenazi'nin...

Mavi Marmara Katliamı'nın baş faili olarak gösterilen Gabi Ashkenazi'nin İsrail Dışişleri Bakanlığı'na getirilmesine Türkiye'deki Musevilerden de tepki geldi. Bu isimlerin başında Musevi iş adamı Doğan Kasadolu yer aldı.

Dosya 30.05.2020 - 18:03 30.05.2020 - 18:03

Mavi Marmara Katliamı davasında yargılanan dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Ashkenazi 10 yıl sonra İsrail Dışişleri Bakanı oldu. Türkiye'deki Musevilerden tepki yağdı.

PROTESTO ETTİ

Bir Türkiye sevdalısı olan Musevi asıllı Doğan Kasadolu, İsrail'in Mavi Marmara Katliamı'nın baş faili olarak gösterilen Gabi Ashkenazi'nin İsrail Dışişleri Bakanlığı'na getirilmesine tepki gösterenlerin başında yer aldı. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Kasadolu, ''Mavi Marmara cinayetlerinin baş faili Gabi Ashkenazi'nin ceza alması ve hapiste olması gerekirken İsrail’in yeni Dışişleri Bakanı olarak atanmasını protesto ediyorum.'' ifadelerini kullandı.

GABİ ASHKENAZİ NE YAPMIŞTI?

İsrail komandoları, 31 Mayıs 2010 günü abluka altındaki Gazze şeridine insani yardım ulaştırmak isteyen Mavi Marmara gemisine saldırdı. İsrail askerlerinin saldırısında Ali Haydar Bengi, Cengiz Songür, Çetin Topçuoğlu, Necdet Yıldırım, Cevdet Kılıçlar, İbrahim Bilgen, Fahri Yıldız Furkan Doğan ve Cengiz Akyüz adlı aktivistler hayatını kaybetmiş, Uğur Süleyman Söylemez ise 4 yıl süren yaşam mücadelesinin ardından vefat etmişti.

Saldırıyı yöneten ve Mavi Marmara ele geçirildikten son gemide incelemeler yapan isim Gabi Ashkenazi’ydi. 2012’de, Ashkenazi ile birlikte dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Elizer Marom, Hava Kuvvetleri İstihbarat Sorumlusu Avishai Levi ve İstihbarat Başkanı Amos Yadlin hakkında Türkiye’de dava açıldı.

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davada mahkeme sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarttı ve kırmızı bülten çıkarılması için girişimde bulunmasına hükmetti. 

Dava devam ederken Türkiye ile İsrail arasında davanın düşürülmesine ilişkin bir anlaşma yapıldı.

28 Haziran 2016’da Kudüs’te imzalanan anlaşmayla İsrail hükümetinin tazminat olarak 20 milyon dolar ödeme yapacağı, İsrail’in Mavi Marmara hadisesiyle ilgili doğrudan veya dolaylı cezai talebe ilişkin sorumluluktan muaf tutulacağı garanti altına alındı.

ASHKENAZİ, MAVİ MARMARA GEMİSİ'NE BİNP ŞEHİTLERİMİZİN KANINA BASARAK...

Ashkenazi’nin birçok katliamda komutanlık yapan bir isim olduğunu söyleyen Mavi Marmara avukatlarından Gülden Sönmez, “Biz gemide tutulurken Mavi Marmara gemisine de bizzat binmiş ve şehitlerimizin kanına basarak dolaşmıştır. Katliamın baş sorumlularındandır” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@