banner5

13.08.2020, 13:51

Muson yağmurları nasıl oluşur?

Muson yağmurları temel olarak dünyanın eksen eğikliği nedeni ile oluşur. Dünyanın eksen eğikliği nedeniyle mevsimler oluşur. Buna bağlı olarak denizler ve karalar farklı zamanlarda ısınır ve soğur.

Kış boyunca soğuyan denizler, yazın karalara göre daha geç soğur. Bu nedenle deniz üzerinde yüksek basınç oluşur ve bu yüksek basınç alanlarından ısınan karalar üzerindeki alçak basınç alanlarına doğru rüzgarlar eser. Bunlara Muson rüzgarları denir. Muson rüzgarları kışın karadan denizlere doğru eser.

Denizden karalara doğru esen bu rüzgarlar bahar ve yaz aylarında etkili oldukları bölgelere bol yağış bırakır. Kış musonları ise yağış bırakmaz. Muson rüzgarları ve dolayısıyla muson yağmurları Güney ve Güneydoğu Asya'da çok etkilidir. Muson yağmurları bu bölgelerdeki sosyal ve ekonomik faaliyetleri de büyük ölçüde şekillendirir.

Yukarıdaki tanımda depremler hiç dikkate alınmadığı için ifade noksanlığı var.

Depremler ile Muson Yağmurları Arasında Nasıl Bir İlişki Oluşur?

Depremler ile Muson Yağmurları arasındaki ilişkisini anlayabilmek için öncelikle Deprem Kuvveti Organize Sistemini (DEKOS) bilmek ayrıca Sütçü Bulutlarını da tanımak ve anlamak lazım.

Meydana gelecek ve meydana gelen depremlerin atmosferde bir basınç etkisinin olduğunu bilmeden görmeden depremler ile muson yağmurları arasında ilişki kurulamaz. Depremlerin basınç etkisiyle oluşan kuvveti ve kuvvetin oluşturduğu rüzgarı bilmek ve görmek gerekir.

Depremlerin büyüklüğüne göre yaptığı basınca ve basıncın oluşturduğu kuvvete Deprem Kuvveti denir. Deprem kuvvetinin düzenli (organizeli) ve sistemli bir şekil de olduğu için adına Deprem Kuvveti Organize Sistemi yani DEKOS adı verilmiştir. Deprem öncesi ve sonrasında oluşan DEKOS Sütçü Bulutlarının yön istikametini belirler.

Muson Yağmurları her yıl DEKOS  durumu dikkate alınarak takip edilir.

DEPREMLER VE MUSON YAĞMURLARI ARASINDA KANITLANMIŞ BİLGİ VAR

Muson Yağmurları zamanı geldiğinde;

Muson Asyası'nda meydana gelen depremler daha küçük

Muson Asyası dışında meydana gelen depremler daha büyük olduğunda

Muson Yağmurları özelliği görülür.

Muson Yağmurları zamanı geldiğinde;

Muson Asyası'nda meydana gelen depremler Muson Asyası çevresindeki depremlerden daha büyükse Muson Yağmurları özelliği görülmez.

Yorumlar (8)
Miray Diler 6 ay önce
Sevgili hocam çalışmalarınızı takdir ediyoruz bütün tahminleriniz gerçekleşiyor artık devlet büyükleride bu bilim insanının elinden tutsun....
Ayşe Aladağ 6 ay önce
Bilgileriniz çok değerli.Emeğinize sağlık Hocam
6 ay önce
Allah yolunuzu açık etsin. umarım hak ettiğiniz yere gelirsiniz.
İbrahim Berber 6 ay önce
Bilimde araştırarak ulaşılan bilgiler önemlidir. Siyaset te ise nekadar isine yarayıp yaramadığına bakarlar.
Ayse gul 6 ay önce
Hocam umarim biran once kiymetiniz bilinirde size calismaniz icin gerekli ortam hazirlanir bizde en ufak sallantida aman depremmi oluyor korkumuzdan kurtuluruz
Meltem Tokbaş 6 ay önce
Hocam, elinize emeğinize sağlık
Kemal PEKER 6 ay önce
Çok önemli ve değerli çalışmalar yapıyorsunuz Kadir Bey... Saygılarımı sunuyorum.
Nurten Yücetürk 6 ay önce
Gerçekten ilginç bilgiler Allah bilginizi artırsın inşaAllah bilim dünyasının dikkatini çeker hakettiğiniz yere gelirsiniz
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?