Mütrefin ne demek? Mütrefin kelimesinin anlamı...

Mütrefin ne demek? sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor. Yazarlar tarafından çoğu zaman kullanılan 'mütrefin' kelimesi okurlar ve merak edenler tarafından araştırılmaya başlandı. Peki mütrefin ne demek? Mütrefin kelimesinin anlamı...

Gündem 06.01.2021 - 14:08 06.01.2021 - 14:08

İşte 'Mütrefin kelimesinin anlamı, mütrefin ne demek?'gibi soruların cevapları...

KELİME OLARAK 'MÜTREFİN' ANLAMI

Arapça bir kelime olan “mütref”, sözlükte “suyun bol olması, rahat, refah ve bolluk içinde yaşama” anlamında olan “terife-yetrafu” fiilinden türeyen “etrefe” fiilinin ismi mefûlüdür, çoğulu “mütraefûn / mütrefîn” olarak gelir ve “sorumsuz, rahat yaşayan, cebbâr ve zorba kişi” gibi manalar için kullanılır. Türkçede kullanılan refah ve turfanda sözcükleri de aynı fiil kökünden gelmektedir.   

“Etrefe” fiilinin mastarı olan “itrâf” sözcüğü, toplumda olumsuz alışkanlıkların doğmasına neden olan aşırılık ve lüksü belirtmektedir.

Terim Olarak:

Tefsir kaynaklarında “mütref”, “bol nimet içerisinde yaşayan, bu nimetleri, Allah’ın rızasına muhâlif bir şekilde kullanmanın neticesinde O’nun gazabına çarptırılan, refah ve zevk peşinde koşan, Allah’ın verdiği çeşitli nimetler içerisinde yaşarken şımaran, iyiliği emretme ve kötülükten sakındırma gibi dini görevleri terk ederek, cenneti unutup dünyayı tercih eden ve ahireti terk edip dünyanın zevk ve lezzetlerine dalan, hayatın tadını çıkarmaya çalışırken, hayatında ahlâkî endişelere pek yer vermeyen kişiler” olarak tanımlanmaktadır.

Buna göre mütrefleri, Allah’ın, dünya hayatında kendilerine verdiği bol miktardaki nimetlerin içerisinde yaşarken, şımarıp şaşıran, her şeyi sadece dünya hayatından ibaret zanneden, ahiret endişesini taşımayan, Allah’tan gafil olup elde ettikleri her türlü maddî ve manevi imkânları kendi zevk ve sefaları için kullanan, Allah’ın ve O’nun gönderdiği peygamberlerin emir ve yasaklarını dinlemeyen, her türlü israfa dalarak ölçüsüz hareket eden ve toplulukları kendi menfaatleri istikametinde yönlendiren kişiler olarak tanımlamak mümkündür.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@