Nafaka mağdurlarından açıklama! 'Bir tek Cumhurbaşkanımıza güveniyoruz'

Adalet Bakanlığı ile Aile Bakanlığı’nın nafakanın ‘üst sınırı’ konusunda anlaşamadığı ve bu sebeple düzenlemenin 3. Yargı Paketi’ne kalacağı konuşulurken, nafaka mağdurlarından, “Cumhurbaşkanımız dışında kimseye güvenimiz kalmamıştır. Mağduriyetlerimiz bir an önce giderilsin” açıklaması geldi.

Gündem 30.11.2019 - 13:34 30.11.2019 - 13:34

Yargı Reformu kapsamında, Adalet Bakanlığı’nın TBMM’ye sunması beklenen 2. Yargı Paketi’nde yer alan nafaka düzenlemesi üst sınırın belirlenmesi aşamasında tıkandı. Adalet Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, nafakada evlilik süresine bakılmaksızın nafaka ödeme alt sınırını anlaşarak 2 yıl olarak belirledi. Adalet Bakanlığı üst sınırın evlilik süresi dikkate alınmaksızın 5 yılla sınırlı kalmasını talep etti. Aile Bakanlığı ise üst sınırın 5 yıl olarak belirlenmesinin mağduriyet oluşturacağını ileri sürerek, evlilik süresi kadar olmasında ısrarcı oldu.

“MAĞDURLAR YAPILANKARI GÖRÜYOR!”

Nafaka düzenlemesinin 3. Yargı Paketi’ne kalacağı yönündeki açıklamalara değinen Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu Başkanı İlhan Ergincan, “3 Ağustos 2018’de Cumhurbaşkanımız 100 Günlük İcraat Programına dâhil edildiğini açıkladığında mağdurlar 100 gün içinde Süresiz Nafaka adaletsizliği son bulacak ümidi ile sevindi. Kızılcahamam kampında 2. Yargı Paketini Açıklayan Cumhurbaşkanımız ‘Yoksulluk Nafakası’ ve ‘Çocuk Haczinin’ 2. Yargı Paketine dâhil edildiğini bildiren konuşma yaptı. Edinilen bilgilere  göre 2. Yargı Paketine nafakayı koymayacaklarını bunun sebebi olarak da aile bakanının adalet bakanı önerisi olan üst sınır 5 yıl önerisine karşı çıkması. Aile Bakanı maalesef ki ‘Mor Çatı’ etkisinde kalıp bu yasanın önünde en büyük engel olarak durmaktadır. Evliliklerin azalması ve boşanmaların artmasına neden olan politikalardan vazgeçmeyen aile bakanını biz mağdurlar affetmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“AİLE BAKANI SADECE KADINDAN DEĞİL, AİLEDEN SORUMLUDUR”

“Aile Bakanı aileden sorumlu bakandır” diyen Ergincan, “Aile Bakanlığı’nın sadece gündemi ‘kadın’ değildir. Bu ülkede bir tek kadınlara şiddet uygulanmıyor. Şiddet konusunda çocuklar da, erkekler de mağdurdur. Bir kere de makamınızı insan odaklı çözümlerde kullanın” görüşünü dile getirdi.

Ergincan şöyle devam etti: “Ülkemizde aile ve adaletle ilgili sorunu 3 yıldır çözdük çözüyoruz gibi söylemlerle mağdurları oyalayan ve karar verme noktasında inisiyatif alamayan bakanlarımızın oturdukları koltuğun hakkını veremediğini görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın bakanları seçmesindeki gayesi sorunları çözmeleridir. Bakanlar sorunları çözemiyor, aksine mağdurları oyalıyorsa o koltuklarda neden zaman israfı yapıyorlar. Aile Bakanımız ve Adalet Bakanımıza tüm mağdurlarımız adına sesleniyorum; bizleri sürekli sözlerle oyalanacak, canınız istemediğinde yasaları bekletecek ve bunlara tepkisi olmayacak koyun sürüsü olarak görmekten vazgeçin. Cumhurbaşkanımız dışında kimseye güvenimiz kalmamıştır.”

Yorumlar (7)