Nagehan Alçı: 'Mehmet Şimşek yeni partinin tam göbeğinde!'

Köşe yazarı Nagehan Alçı, Ali Babacan'ın kuracağı yeni partiye ilişkin "Mehmet Şimşek'in, Ali Babacan hareketinin içinde bulunup bulunmadığı çok tartışılmıştı. Kesin olarak söyleyebilirim ki Şimşek bu hareketin bırakın içinde olmayı tam da göbeğinde yer alıyor." iddiasında bulundu.

Siyaset 11.07.2019 - 22:44 11.07.2019 - 22:44

Başkentte siyasi kulislerde Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın, kurucusu olduğu AK Parti üyeliğinden istifası ve yeni merkez sağ siyasi parti kurma girişimi konuşuluyor.

Ekonomi yönetiminde etkin isimlerden biri olan Ali Babacan’ın ekibinde kimlerin yer alacağı merak konusu.

Gazeteci Ruşen Çakır geçtiğimiz günlerde Ali Babacan'ın partisinin ayrıntılarını verdiği yayınında, "Mehmet Şimşek de herhalde bu harekete yakın duruyor." yorumunda bulunmuştu. Benzer bir yorum da Habertürk yazarı Nagehan Alçı'dan geldi. Alçı "Mehmet Şimşek'in, Ali Babacan hareketinin içinde bulunup bulunmadığı çok tartışılmıştı. Kesin olarak söyleyebilirim ki Şimşek bu hareketin bırakın içinde olmayı tam da göbeğinde yer alıyor." ifadelerini kullandı.

 "Ali Babacan hareketinde son durum..." başlıklı yazısında, yeni partiye ilişkin aldığı son bilgileri paylaşan Alçı "Eğer Erdoğan kafaya koyarsa Türkiye bazı meselelerde 180 derece manevra yapabilir." diye dipnot düştü.

Parti isminin "Özgürlük ve Hukuk Partisi" olabileceğinin konuşulduğunu aktaran Alçı, parti kurmaylarından biriyle görüştüğünü belirterek “Nagehan Hanım milletimizin özgürlüklere ve gerçek bir hukuk devletine ihtiyacı olduğu kesindir. Fakat Özgürlük ve Hukuk Partisi fazla entelektüel ve fazla liberal tınıda bir parti adı. Kısaltması da sevimsiz. Elbette sizler gibi halk içinde tanınan liberal-demokrat aydınların desteğinden memnun oluruz ama milletimiz çok daha yalın ve gündelik dilde yaygın bir şeyi talep ediyor bugün. O da tek kelimeyle ‘huzur’. Ülkemizde her kesimden hemen herkes huzursuz ve tedirgin. İşte o sebeple Huzur Partisi ismi kanaatimce daha isabetlidir.” dediğini ileri sürdü. 

Alçı sözlerini şu şekilde sürdürdü:

MEHMET ŞİMŞEK VAR MI?

Mehmet Şimşek'in, Ali Babacan hareketinin içinde bulunup bulunmadığı çok tartışılmıştı. Kesin olarak söyleyebilirim ki Şimşek bu hareketin bırakın içinde olmayı tam da göbeğinde yer alıyor.

Londra'daki finans ve iş çevrelerine bu oluşumun tanıtımını yapan bizzat Mehmet Şimşek. Yeni partinin Türkiye ekonomisini tekrar düze çıkarabileceğini anlatıyor. Yani Mehmet Bey Özgürlük ve Hukuk Partisinin “nomenklatura”sının içinde.

DARON ACEMOĞLU’NU BABACAN ÇOK İSTİYOR

Dünyaca ünlü liberal iktisatçımız Daron Acemoğlu'nun bu hareketle ilişkisi de çok tartışılıyor.

Şunu söyleyebilirim ki Ali Babacan, Acemoğlu'nun bu partinin içinde ve kurucular kurulunda yer almasını çok istiyor.

Öte yandan parti programının hazırlanması sürecinde Acemoğlu'nun fikirlerinden çok istifade ediliyor.

Yani bir yakın teması var. Fakat Acemoğlu kurucular kurulu üyesi olmayı kabul eder mi? Sanmıyorum.

Yorumlar