Narkotik tarihinde böyle operasyon yapılmadı

390 milyon dolarlık 260 ton uyuşturucu ele geçirildi.

Dosya 13.06.2008 - 01:11 13.06.2008 - 01:11

İngiliz bakan Miliband, operasyonu çok önemli bir olay olarak değerlendirdi. ABD işgalinden sonra uyuşturucunun en büyük geçim kaynağı olan Afganistan'da, dünyadaki en büyük uyuşturucu deposu ele geçirildi.

Daha önceki en büyük uyuşturucu operasyonunda kolombiyalı güvenlik güçleri 81 tonluk koka yaprağı ele geçirmişti. Afgan yetkililer ülkenin güneyindeki Kandahar kentinde Taliban'ın silah alımı için stokladığı 390 milyon dolar değerindeki 260 ton uyuşturucuya el konulduğunu açıkladılar.

Yetkililer çuvallar içinde gizlendiği yerden çıkarılan uyuşturucuların ağırlığının 30 otobüs kadar olduğu bildirdi.

TALİBAN DEPOSU

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, "Bu, narkotik tarihinin en büyük olayı. İlk defa tek operasyonda bu kadar çok uyuşturucu bulunuyor. Başarı, Afgan hükümetinin uyuşturucuya karşı olan çalışmalarının sonucu. İngiltere ve uluslararası toplum, Afganistan'a uyuşturucuyla mücadelede desteğini sürdürecek" dedi. Afganistan'da geçtiğimiz yıl 880 ton eroin üretilmesini sağlayabilecek 9 bin ton haşhaş toplandı. Bu rakam, bütün dünyadaki uyuşturucunun yüzde 93'ünü oluşturuyor.

EGEMEN SEKTÖR

Uyuşturucunun dünyada egemen politikalar üreten ülkelerin eliyle yürütüldüğü çok açık bir gerçek. böylesine büyük miktarlar, ABD kongre üyelerinden, yüksek rütbeli askerlerden, üst düzey devlet yetkililerinden ve işadamlarından oluşan bir grupla yönetiliyor. Bunların sahte anlaşmalarla, uyuşturucu kartelleriyle yakın ilişki içinde olması ve kolombiya ile Afganistan’da bürokrasiyi ve seçim kampanyalarını kirletmesinin şaşırtıcı bir süreci yaşandı. Bu arada Afganistan’da uyuşturucu kartellerinin oluşumu, ülkenin bütün ekonomik alanlarında işleyen büyük finans kuruluşlarının doğrudan müdahalesiyle gerçekleştiği iddia ediliyor.

DÜNYA 'NARKO' KARTELİ

Narko-trafiğin Afganistan ve Kolombiya ekonomisi üzerindeki sosyo ekonomik, politik ve askeri etkileri ile uluslararası arenadaki etkileri çok derin oldu. Afganistan, askeri olmanın yanında, “Narkotikleşmiş bir demokrasi” ve çürümüş bir ekonomi olmaya devam ediyor. Bu durum, uluslararası iş dünyasını etkiliyor ve Amerikan işgali için bahane yaratıyor. narko-trafik mafyasının gelirleri bilinmemekle beraber, yılda 5- 10 milyar dolar dolayında olduğu tahmin ediliyor. Kirli devlet çevreleri kendi pazarlarını ellerinde tutmak ya da büyütmek için hâlâ birbirleriyle mücadele halindeler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@