Nasıl şampiyon olacağız biz hocam?

Fenerbahçe'nin kötü gidişatı büyük umutlar besleyen taraftarını adeta hüsrana uğrattı. Şampiyonluk parolasıyla yoluna devam eden sarı lacivertliler, hem sezon başından beri süre gelen isteksiz oyun, hem de son haftalarda kaybedilen altın değerindeki 3 puanlarla rakiplerinin gerisine düştü. Peki suçlu kim? Oyuncular mı? Erol bulut mu? Yönetim mi? Mert Cengiz yazısında bu sorunun cevabını aradı. İşte o yazı...

Spor 25.02.2021 - 02:35 25.02.2021 - 02:35

Fenerbahçe'nin kötü gidişatı yönetimini ve oyuncualrını memnun etmezken, taraftarını ise adeta hayal kırıklığıan uğrattı. Sorunun kaynağını Mert Cengiz köşe yazısında aradı.

İşte o yazı:

Fenerbahçe son haftalardaki formsuz ofans performansını Göztepe karşısında da gösterdi ve nitekim yine maç öncesi evinde rahat üç puan yazılan maçlardan birisini kaybetti.

Gelinen noktada 92/93 sezonundan sonra iç sahada ilk kez bir sezonda 5 mağlubiyet alan bir Fenerbahçe var. Daha evvelki senelerde gösterdiği iç saha performansıyla ön plana çıkan takım son iki senede çökmüş durumda. Üstelik bu sene iç sahada iki ezeli rakibine de kaybetti. Yani Fenerbahçe şampiyon olacakmış gibi oynamıyor.

Özellikle son haftalarda gösterdiği performansla; ofans istatistiklerde gol şansı yakalamada lig ortalamasının altına düşmüş durumda. Ve Altay’ın yükselen performansına rağmen ezeli rakiplerinden fazla gol görmüş kalesinde( ilk 5teki takımlar arasında en fazla gol yiyen takım/27 ). Yani takım hem üretemiyor, hem defans kilit tutmuyor.

Peki neden olmuyor? Sezon başı şampiyon ilan edilen, şişirilen takım nasıl bu hale geldi? Tüm eksiklik Luiz Gustavo mu?

İnsan ömrünün bir kısmında yaptığı müspet işlere atıflar yaparak yaşar ya; Fenerbahçe taraftarının bu sene başında yapılan transferlerle takımdan beklentisi de açıkça Ersun Yanal dönemi gibi ezici, hareketli bir oyun görmekti sahada. Kaybedilecek maçlarda dahi açıkça sahaya kimlik koyan, rakiplerine her haliyle büyük takım olduğunu hissettiren bir takım istediler.

Nitekim camia Aziz Yıldırımın son senesinde Aykut kocaman’la ligin en fazla gol atan takımı olarak ikinci olurken takıma küsen, kızan, defansif mantaliteyi eleştiren bir camiaydı. Gel gelelim bugün Fenerbahçe’nin o görüntüsü değiştirilemez bir hal almış durumda.

Mesela Alanyaspor Galatasaray karşısında kaybetti. Galatasaray maçın ilk yarısında nispeten pozisyonlar bulsa da ikinci yarı maçı ancak savunma yaparak kazanabileceğini anladı ve abartısız 10 kişiyle defans yaptılar. Belki gol bulamadılar ama 1.70 gibi bir gol beklentisiyle oynadı ve Galatasaray maçın ikinci yarısı ancak 52 pas yapabildi.

Rolleri değiştirsek ve Alanyaspor’un yerine Fenerbahçe’yi koysak, istatistikleri Fenerbahçe’nin ürettiğini varsaysak bu kadar homurdanma çıkmazdı. Taraftar geçekten bu oyuna hasret kalmış durumda. Ancak Fenerbahçe durarak oynayabildi. Ne sık denenen ortalardan bir sonuç çıktı, ne kullanılan serbest vuruşlardan. Ayrıca serbest vuruşlardaki plansızlık bile çok şey anlatır cinstendi.

Defans kurgusu hava toplarında etkili stoperlere karşı hava topu deneyerek pek pozisyon oluşuramadın diyelim. İkinci bir çözümde üretemiyorsun ve gol bulamıyorsun. Hadi geçelim bunu savunma futbolu oynayacağım diyorsan Göztepe’nin en etkili yönünü oluşturan kontra atak futbolunda Halil’i kovalayacak adamla marke etmeyi de mi akıl edemiyor musunuz sayın Erol Bulut? Bu plansız programsız oyun içerisinde maalesef ki Fenerbahçe taraftarı daha çok sabır çeker.

Tek suçlu Erol Hoca mı? Elbette değil. Bein Sports meselesi , memnun olunmayan hakem performansları ve rakiplerle münakaşalar üzerinden yönetimin düştüğü hal ve kulüpteki kaos ortamı;şike süreciyle beraber Trabzonspor camiasının içerisine düştüğü ve başarısızlığı başkasına mal ederken, gerçeklerle yüzleşmeyip takımı nakıs çekişmelerin içerisine sokan patolajik bir haldir. Bununla yüzleşmemek başarısız geçecek yılların habercisidir. Bunlara sebebiyet veren yönetim en az ortaya tavır koyamayan Erol Hoca kadar kötü futboldan, oluşan tablodan suçludur.

Trabzonspor’un devre arasında kadrosuna kattığı Berat oyunun defans kısmında kilit rol üstlenirken, Bakasetas attığı 3 golle üç maçta 9 puan getirdi. Galatasaray’da Mustafa Muhammed çıktığı 5 karşılaşmada 4 gol atarken, gerek ofans gerek defans efektif oyunuyla dikkat çekiyor. Fenerbahçe maalesef ki hala kurtarıcı olarak İrfan Can’ı mı bekliyor? Yönetim evvela kendini düzeltmeli, üzerindeki sorumlulukları sonrasında başka camialarla münakaşaya girmelidir.

Habervakti.com

Yorumlar (2)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@