NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirve için bulunduğu ABD'de Savunma Endüstri Forumu'nda katılımcılara hitap etti.

İttifaklarının 75. yıl dönümünü kutladığını ifade eden Stoltenberg, zirve kapsamında NATO'nun geleceğine ilişkin önemli kararlar alacaklarını vurguladı.

''NATO'NUN TEMEL AMACI SAVAŞI ENGELLEMEK''
Stoltenberg, Ukrayna'ya desteğe, ortaklıkların güçlendirilmesine ve NATO'nun temel görevi olan savunma ve caydırıcılığa ilişkin adımlar atacaklarına işaret ederek, "NATO'nun temel amacı savaşı engellemek ve caydırıcı gücüyle barışı muhafaza etmek." değerlendirmesinde bulundu.

NATO'nun 75 yıldır ittifak üyelerine saldırıyı engelleyerek bu konuda başarılı olduğunu kaydeden Stoltenberg, "Güçlü savunma endüstrisi olmadan, güçlü savunma sağlamak mümkün değil." dedi.

Stoltenberg, savunma endüstrisi yetkililerine seslenerek, "Biz size bağımlıyız çünkü ihtiyacımız olan kabiliyetler, silahlar ve sistemleri üretiyorsunuz. Ancak iyi haber şu ki, siz de bize bağımlısınız çünkü sizin müşteriniz de biziz." diye konuştu.

Fransa, İsrailli sporcuları 24 saat koruyacağını açıkladı! Fransa, İsrailli sporcuları 24 saat koruyacağını açıkladı!

ÜYE ÜLKELERE YÜZDE 2'Yİ AŞMA ÇAĞRISI
NATO üyelerinin savunma harcamalarını artırma konusunda mutabık olduğunu ifade eden Stoltenberg, 10 yıl önce GSYH'nin yüzde 2'sinin savunmaya harcanmasına karar verildiğini anımsattı.

Stoltenberg, "Artık yüzde 2'nin asgari hedef olduğunu ve daha fazlasını harcamamız gerektiğini biliyoruz. Daha fazlasını yapacağız." dedi.

Tüm NATO müttefiklerinin "yeni bir endüstriyel savunma" taahhüdüne imza atacağını belirten Stoltenberg, bunun Avrupa ve Kuzey Amerika genelinde endüstriyi daha güçlü hale getireceğini bildirdi.

Stoltenberg, taahhüttün hem savunma harcamalarını artırmayı, hem de birlikte hareket etme kabiliyetini geliştirmek için "daha iyi harcamayı" içerdiğini dile getirdi.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın sadece stoklar ve üretim kapasitesinin yetersiz olduğunu göstermediğini belirten Stoltenberg, aynı zamanda müttefiklerin birlikte hareket etme kabiliyetleri konusunda ciddi sıkıntılar olduğunu ortaya çıkardığını söyledi.