NAVTEX nedir? NAVTEX ne için kullanılır? İşte detaylar...

Türkiye'nin Libya ile imzaladığı deniz yetki sınırlandırılması anlaşması sonrası bölgede NAVTEX ilan etmesi, Yunan ordusunu harekete geçirdi. Peki Türkiye'nin ilan ettiği "NAVTEX" nedir? NAVTEX ne için kullanılır? Hepsi ve daha fazlası haber detayında...

Gündem 21.07.2020 - 17:42 21.07.2020 - 17:42 Bülent Deniz

NAVTEX NEDİR?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

TÜRKİYE'DE NAVTEX UYGULAMASI?

Türk karasularında Navtex Mesaj ve Seyir duyuruları Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşiongrafi Dairesi Başkanlığı tarafından Antalya, Samsun, İstanbul ve İzmir yayın istasyonlarından çıkarılmaktadır. Seyir duyuruları Sivil - Askeri tüm Gemi ve Tekneler için bağlayıcı niteliktedir. bu duyurular aynı zamanda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Web sitesinde de yayınlanarak denizcilerin güvenli seyirleri garanti edilmektedir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@