NCA'dan kritik uyarı: Facebook pedofillerin toplanma alanı olacak!

İngiltere'de bulunan NCA (National Crime Agency) Facebook'un Messenger uygulamasında uçtan uca şifreleme kullanımı kararı karşısında kritik uyarılarda bulundu. Söz konusu şifrelemeyle birlikte pedofiliye karşı verilen mücadelenin önü kesileceği belirtildi. Böylece Facebook'un pedofililerin toplandığı bir alan haline dönüşecek söylendi.

Bilim, Teknoloji 11.02.2021 - 17:19 11.02.2021 - 17:19

ABD teknoloji devi Facebook, geçtiğimiz mart ayında Messenger uygulamasında uçtan uca şifreleme kullanımı planları olduğunu duyurmuştu. Bu da kullanıcılar arasında gerçekleşen konuşmaların yalnızca gönderici ve alıcı tarafından okunabileceği anlamına geliyor. Şirket, sahibi olduğu Whatsapp uygulamasında uçtan uca şifleme yöntemini zaten kullanıyor. Ancak Facebook, WhatsApp’ın aksine açık bir platform ve hükümetler özellikle pedofili suçlarında suçluların ve cinsel istimara maruz kalan kurbanların tespit edilmesi konusunda endişeli.

Facebook'un uçtan uca şifreleme kararına karşı yedi ülke (ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada, Hindistan, Yeni Zelanda ve Japonya) geçtiğimiz pazartesi günü ortak bir bildiriye imza attı. Bildiride, şifrelemenin çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarının belirlenmesi de dahil olmak üzere kamu güvenliğini riske atacağı savunuldu. Hükümetler ayrıca teknoloji şirketlerini; kullanıcı gizliliğini ve siber güvenliği ortadan kaldırmadan kamu güvenliğini sağlamak adına birlikte çalışmaya çağırdı.

5 BİN ÇOCUĞU TACİZ EDEN PEDOFİLİ SUÇLUSUNU YAKALAMIŞLARDI

Norfolk'ta yaşayan 36 yaşındaki David Nicholas Wilson, İngiltere Ulusal Suç Ajansı'nın (NCA) şimdiye kadar tespit edip yakaladığı en tehlikeli pedofili suçlusu. Wilson, 4-14 yaş aralığında 51 çocuğa karşı 96 cinsel istismar suçunu kabul etti. Wilson'ın çok sayıda sahte hesabının olduğu ve bu çocukları kendisine bazı görüntüleri göndermeye ikna ettiği, bu görüntülerle çocuklara şantaj yaptığı belirlendi. Ayrıca suçlunun dünya çapında 5 binden fazla çocukla da irtibata geçtiği tespit edildi. 36 yaşındaki Wison korkunç eylemlerini sosyal ağlar üzerinden sahte kadın hesapları açarak gerçekleştirdi. Birçok kurban, şantajdan dolayı intiharın eşiğine gelecek kadar zarar gördü.

PEDOFİLİ SUÇU NASIL KANITLANDI?

İngiltere Ulusal Güvenlik Ajansı yürüttüğü soruşturma kapsamında ABD yetkililerine Uluslararası Talep Mektubu gönderdi. Ardından Facebook, Snapchat, Google ve Instagram hesaplarında Wilson'ın erkek çocuklarla iletişim kurduğu 250 bin mesaja ulaşıldı. Öte yandan bu mesajlara ulaşılması, pedofili suçuna maruz kalan çocukların da psikolojik tedavisi için önem arz ediyor. NCA görevlisi Rob Jones “Facebook, mesaj içeriğini erişimi engelleyecek olan uçtan uca şifreleme planlarını uygulamış olsaydı, Wilson'ın yakalanmayacağını düşünmek tüyler ürpertici. Şirket tarafından şifreleme hamlesi devam ederse, bu konuda araştırma yapan görevliler için kapılar kapanmış olacak. Uygulama, Wilson gibi suçluları etkili bir şekilde gizlemiş olacak” açıklamasında bulundu.

'TÜM PEDOFİLİLER FACEBOOK'TA TOPLANABİLİR'

NCA'nın söz konusu uçtan uca şifreleme konusunda Facebook'la görüşme halinde olduğu ama olumlu bir dönüş sağlanamadığı için tehlikenin boyutunun büyümeye devam ettiği belirtildi. NCA yöneticis Rob Jones, ''Facebook'un getirdiği güvenlik önlemleri, çocuk istismarcılarını bulmamızı zorlaştıracak. Pedofili suçlarının yarısından fazlsı Facebook üzerinden gerçekleşiyor. Facebook'un uçtan uca şifrelemeye geçmesiyle birlikte, tüm pedofili suçluları Facebook'ta toplanabilir.'' ifadelerini kullandı.

FACEBOOK KENDİSİNİ SAVUNDU

Facebook hali hazırda uçtan uca şifreleme yöntemini Whatsapp uygulamasında kullanıyor. Şirketin sözcüsü bunu örnek göstererek savunmada bulundu, “Çocuk istismarına platformlarımızda yer yok. Suistimali önlemek, tespit etmek ve bunlara müdahale etmek için yeni yollar geliştirmede sektöre öncülük etti ve suç faaliyetleriyle mücadele etmek için kanun uygulayıcılarla birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Whatsapp'taki kötüye kullanım önleme yeteneklerimizi diğer mesajlaşma hizmetlerimizde kullanıma sunduğumuzda geliştireceğiz” dedi.

Yorumlar