Netflix'in yeni filmi: Musul

"Irak güçlerinin Musul’da IŞİD’e karşı kahramanca" hikayelerini anlatan Irak lehçesindeki ilk uluslararası film olan "Musul", 26 Kasım'da Netflix'te yayınlanacak.

Aktüel 15.11.2020 - 00:46 15.11.2020 - 00:46

"Irak güçlerinin Musul’da IŞİD’e karşı kahramanca" hikayelerini anlatan Irak lehçesindeki ilk uluslararası film olan "Musul", 26 Kasım'da Netflix'te yayınlanacak.

Al Monitor'da yer alan habere göre, Anthony ve Joe Ross kardeşler tarafından üretilen filmin fikri, Ekim 2016'da başlatılan Musul'u kurtarma savaşı sırasında The New Yorker tarafından yayınlanan "Musul'un İntikamcıları" başlıklı makaleye dayanıyor.  Ross kardeşler hikayeyi, bir filme dönüştürmeye karar verdiler.

Filmin yapım ekibinden ve Bağdat merkezli Human Film yapım şirketinin kurucusu Muhammed el Darraji Al-Monitor'a verdiği demeçte, "Film fikri, The New Yorker'da yayınlanan Musul’a  askeri operasyonlar başlamadan önce Irak-Şam İslam Devleti'nin (İŞİD) saflarına sızmak üzerinde çalışan SWAT birimiyle ilgili uzun bir makaleyi gördükten sonra oluştu." dedi.

"Makalede, bir SWAT üyesinin ailesini kaçıran İŞİD'e sızmasını hikayesi anlatılyordu. Bu harika bir insan hikayesiydi." diye de ekledi.

Hikaye, yapımcıların ilgisini çekti ve bu filmi ünlü Amerikalı senarist Matthew Michael Carnahan'a göndermeye karar verdi.

Darraji, Irak basını ve hükümetinin Irak hikayesini dünyaya anlatma sorumluluğundan kaçtığını da belirtti. Darraji, "Partizan medya kuruluşları Iraklılara veya dış dünyaya mesaj göndermedi." dedi.

Darraji, film yapım ekibinde 300'den fazla kişiden oluşan Iraklı bir ekibin başında yer aldı. "Film projesinin hazırlanması ve yazılması iki yıl sürdü ve ardından çekimler başladı."

Çekim yeri bir meydan okuma teşkil etti. Musul şehri en iyi seçenek olabilirdi ama bu olmadı. İkinci seçenek Ürdün oldu, ama aynı zamanda işe yaramadı ve film Fas'ta çekildi.

"Irak, güvenlik ve lojistik açısından iyi bir çekim alanı olmaya hazır değil. Altyapı seviyesinde bile değil. Sette çalışan 300 personele konfor ve koruma sağlamak mümkün değildi, bu yüzden de ekonomik imkanları göz önüne alındığında Fas'a gitmeye karar verdik." dedi.

Darraji ve ekibi, Irak aksanını konuşabilen Tunuslu, Ürdünlü ve yurtdışında yaşayan bazı Iraklı Arap aktörlerle birlikte çalıştı.

Film aslında uluslararası sinemalarda 15 Nisan gösterilmesi planlanıyordu, ancak coronavirus nedeniyle, galası ertelendi.

Bu nedenle filmin iki yapımcısı 26 Kasım'dan itibaren gösterime girecek olan hakları Netflix'e satmaya karar verdi. Darraji, "Bu, Irak anlatısı ve sineması için büyük bir başarıdır." dedi.

"Yıllardır Netflix'in Irak filmlerini göstermesini sağlamaya çalışıyorum." diye de ekledi.

Darraji'nin akademi ödülleriyle ilgili bir şikayeti de vardı. "Irak adına 'Musul'un Oscar'a katılması için Kültür Bakanlığı'na bir talepte bulundum. Ne yazık ki bakanlık yapımcı şirketi, filmi Irak adına sunmaya teşvik etmedi." dedi.

Irak'ın uluslararası bir kitleye anlatacak harika bir hikâyesi olduğunu söyleyen Darraji, "Anlatılacak milyonlarca hikayemiz ve yapılan fedakarlıklar var. Barışa, bilgiye, kalkınmaya olan sevgimizi dünyaya anlatılacak pek çok hikayeyi anlatabiliriz," dedi.  Irak'ın sadece bugün veya son olaylar hakkında değil, on yıllardır yaşananlar hakkında da anlatacak hikayeleri olduğunu da sözlerine ekledi.

Darraji, uluslararası toplumdaki pek çok kişi Iraklıların sahip olduğu yeteneklerden büyük ölçüde habersiz olduğu belirtiyor. "Çok zor şartlar altından yaşadığımız doğru, fakat bu üretemeyeceğimiz anlamına gelmez." diye ekliyor.

"Musul", Irak İçişleri Bakanlığı'nın SWAT ekibinin hikayesine odaklanıyor ancak İŞİD'e karşı savaşta ki en önemli güç olan Terörle Mücadele Servisi'ni içermiyor. Ancak filmde Halk Seferberlik Birlikleri (Haşdi Şabi) ve diğer silahlı Şii fraksiyonları gösteren sahneler yer alıyor.

Darraji, "Film, savaşın siyasi veya askeri yönünü değil, insani yönünü vurguluyor." dedi

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@