ABD, son yılların en geniş çaplı kara para aklama ve organ ticareti şebekesine yapılan baskınla çalkalanıyor. ABD'nin New Jersey ve New York şehirlerinde Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yürütülen operasyonlar çerçevesinde aralarında 5 haham, 3 yargı mensubu ve 3 belediye başkanının bulunduğu 44 kişi, 3 milyon doları aşan uluslararası kara para aklama ve organ ticareti suçlamasıyla tutuklandı.

'10 BİN DOLARA ALDIKLARI BÖBREKLERİ 160 BİN DOLARA SATTILAR'

FBI'nın 2 yıldır yakından takip ettiği organize şebekenin yardım dernekleri çatısı altında organ ticareti gerçekleştirdiği, 10 bin dolara satın alınan böbreklerin 160 bin dolara satıldığı öğrenildi.

OPERASYON TÜRKİYE'YE KADAR UZANDI

Amerika’da tarihin en büyük yolsuzluk operasyonu Türkiye’ye de uzandı. Yasadışı organ ticareti yapan hahamların kimi organları Türkiye’den temin ettikleri, balkan ülkelerinde de ameliyatı gerçekleştirdikleri ortaya çıktı. Yılda 3 milyon dolarlık vurgunu ortaya çıkartan gizli tanığın ise tutuklanan hahamın oğlu olduğu ortaya çıktı

Siyonistlerin suç ortağı ABD, Filistin Dışişleri Bakanı'nın açıklama yapmasına izin vermedi Siyonistlerin suç ortağı ABD, Filistin Dışişleri Bakanı'nın açıklama yapmasına izin vermedi

HAHAMBAŞI BAŞROLDE

Soruşturmada, kara para aklama, haraç, sahte markalı ürün ve organ ticareti yapan şebekenin, milyonlarca doları yine Yahudi din adamlarının işlettiği hayır kurumları üzerinden akladığı ortaya çıktı. Şebekenin ABD'nin yanısıra İsviçre ve İsrail ile de aktif bağlantısı olduğu belirtildi. Suriye Yahudi Cemiyeti ve Brooklyn Sinogogu Hahambaşı Saul Kassin'in 2007-2009 yılları arasında sahte Gucci ve Prada marka ürünleri satmaktan elde edilen milyonlarca doların aklanma işleminde rol oynadığı belirlendi. Tutuklananlardan 15'inin kara para aklama işleri ile direk bağlantısı tespit edilirken, şebekenin kamu yolsuzluklarına karıştığı da ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında tutuklanan belediye başkanları ve politikacılar ise şehirdeki inşaat sektörü yolsuzluklarına karışmakla suçlanıyor.

MUHBİR YAKALATTI

Savcıların soruşturma çerçevesinde, yolsuzluk yaptığından şüphelenilen siyasetçilerin izini sürmek için muhbir kullandığı, işadamı gibi davranan muhbirin, New Jersey’de inşaat ve diğer projelere onay almak için kamu çalışanlarına binlerce dolar rüşvet verdiği belirtildi. Muhbir sayesinde FBI ajanlarının birçok ses ve video kaydı gerçekleştirdiği de belirtildi. Soruşturma çerçevesinde müfettişlerin, şehir planlama ve kamu hizmeti yetkililerinin de tutuklandığı, bu kişilerin mevkilerini kullanmakla suçlandıkları açıklandı.