Norveç'in eşcinselliği suç olmaktan çıkarmasının 50. yılını kutlamak için Norveç Posta Servisi, 'When Harry met Santa', ‘Harry ile Noel Baba tanıştığında’ isimli bir reklam filmi yayınladı. Söz konusu reklam filminde Noel Baba eşcinsel olarak canlandırıldı.

TÜRKİYE'DEN DE TEPKİ GELDİ

Reklam filmine Türkiye'de bulunan Noel Baba Barış Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Karabulut'tan tepki gecikmedi.

Karabulut'un açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Hristiyan dünyasının en çok sevilen azizi olan Nikolaus 3. yüzyılda Patara’da dünyaya geldi. O günkü adı Myra olan Demre’de yaşadı. Tek tanrı inancından dolayı verdiği mücadele ile bilinen bir Anadolu Dervişidir!  Ama en çok tanınmasına neden olan, “Çocukların koruyucu ve kurtarıcı” azizi olmasıydı.

Aziz Nikolaus’un dünya’daki tüm değişimlerde mutlaka adının geçmesinin nedeni de çocuklar üzerinde devam eden sevgisi oldu. Günümüzde çocukları sevindirmenin, hediye vermenin, çocukça sevinçlerin bilinen en büyük sembolüdür. İşte bu sevgiden dolayı çok bilinen kıyafetleri ile  Noel Baba’ya dönüştürülüp reklam yıldızı yapıldı. İlk rolü 1931 yılında, uçan kızağıyla bir meşrubat (Coca Cola) reklamında göründü. O tarihte onun reklam yıldızı olmasına kimse itiraz etmedi! Ama bugün artık onun adına faaliyet gösteren, merkezi onun doğduğu ve yaşadığı yer olarak bilinen Antalya’da bulunan, Uluslararası Noel Baba Barış Konseyi var. Konseyimiz de Norveç Ulusal Posta Hizmetleri’nin Noel Baba’yı Norveç’te eşcinselliğin suç olmaktan çıkarılmasının 50’nci yılında, “kimi istersen sevebilmenin” sembolü olarak gösterip reklam filmi çekmesini şiddetle kınıyor!

O filimde çocukların, “umut” olarak mektuplaştığı Noel Baba’ya, filimdeki diğer oyuncu, “Bu yılbaşında tek istediğim sensin” yazılı bir mektup gönderiyor. Filimin kilise sahnesinde çocukları gösterip, sonra ki görüntülerinde Noel Baba’nın erkek sevgilisi ile öpüşmesine yer veriliyor! Ve Noel Baba erkek sevgisi ile mutlu oluyor! Bu görüntülere sessiz kalan Norveç Devleti’nin gözünde artık Noel Baba eşcinseldir.  

Norveç Devleti yasalarındaki özgürlüğü, böylesi bir 50. Yıl kutlamasında istediği gibi kutlar. Bu Norveç halkının sorunu ve inançlara, insanlara verdiği saygının seviyesidir.  Ama Konseyimiz, dünya çocuklarının sevgilisi olarak bilinen Noel Baba’nın eşcinsel olarak gösterilmesine, sapkın yeni dünya düzenin bir parçası yapılmasına itiraz ediyor. Ve Norveç Ulusal Posta Hizmetlerinin bu kusurunu, Norveç Devleti’nin saygısızlığı olarak görüyor.

Onun içindir ki Norveç Devleti’nde bu rezaleti durdurmasını ve dünya çocuklarından özür dilenmesini, insani ve tarihi değerlere saygı için istiyoruz!