Nüfusuna göre şehirler nedir? Özellikleri nelerdir?

İnsanlık tarihi uzun yılalr boyunca göçebe olarak yaşamış, ancak sonrasında küçük şehirler kurarak yerleşik hayata geçmiş ve tarım yapmaya başlamıştır. Bu şehirleşmenin temelleri günümüze kadar, dönemin şartlarıyla gelişerek şuan ki haline bürünmüştür. Şehirler nüfusuna göre etki alanları oluşturur. Bu sayede fonksiyonlarına göre şehirler ortaya çıkar. Peki nüfusuna göre şehirler nedir? Nüfusuna göre şehirlerin özellikleri nelerdir? Nüfusuna göre şehirlerin farkları nelerdir? Nüfusuna göre şehir

Eğitim 29.09.2020 - 18:13 29.09.2020 - 18:13

Nüfusuna göre şehirler nedir? Nüfusuna göre şehirlerin özellikleri nelerdir? Nüfusuna göre şehirlerin farkları nelerdir? Nüfusuna göre şehirlerin etki alanları nelerdir?

NÜFUSUNA GÖRE ŞEHİRLER NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Şehirler nüfusu 20 binden fazla, halkın çoğunluğunun tarım dışı işlerde (hizmet, ticaret, yönetim ve sanayi), çalıştığı yerleşmelerdir. Şehirler değişik şekillerde sınıflandırılmaktadır. Şehirler nüfuslarına göre farklı etki alanlarına sahiptir. Bir şehirde ne kadar çok insanın yaşadığı, o şehrin doğal zenginlikleri, nüfusunun yoğunlaştığı (Spor, kültür,polikai, eğitim,teknoloji, ekonomi...) konular, tarım bölgesi olup olmadığı gibi birçok özellik farklılaştırır.

NÜFUSA GÖRE ŞEHRİN BÜYÜKLÜĞÜ NASIL HESAPLANIR?

Küçük şehirler: 20.000-100.000 nüfusa sahip şehirlerler.

Büyük şehirler: 100.000-1.000.000 arası nüfusa sahip şehirler.

Metropolitan (metropol) kentler:1.000.000 ile 10.000.000 arası nüfusa sahip şehirler.

Megakent:10.000.000'dan fazla nüfusa sahip.

NÜFUSUN ŞEHİRLERE ETKİ ALANLARI

Tarım kentleri: Nüfusu 100.000'i pek aşmayan tarım ağırlıklı ekonomiye sahip kentlerdir. Üretilen tarım ürününü pazarlayan ve işleyen ticari işletmelere sahiptirler. Örnek: Giresun, Rize, Düzce, Bafra, Niksar, Erbaa

Ticaret kentleri: Şehirde asıl ekonomik faaliyet ticarettir. Bunun için önemli ulaşım olanaklarına (liman, demiryolu, karayollarının kavşak noktası) sahip olmalı ve ticari değeri olan ürünler yakın çevresinde üretilmelidir. İstanbul, İzmir, Trabzon ve Samsun.

Sanayi şehirleri: Sanayide çalışanların çok olduğu, önemli sanayi fabrikalarının bulunduğu yerlerdir. İstanbul, İzmit, Adapazarı, Bursa, İzmir, Denizli, Gaziantep, Adana, Batman, Karabük, Karadeniz Ereğli'si, Kırıkkale, Seydişehir ve İskenderun.

İdari şehirler: Gelişip büyümesinde idari fonksiyonun önemli olduğu kentlerdir. Ankara gibi.

Askeri şehirler: Bir şehrin gelişip büyümesinde büyük askeri tesislerin, birliklerin etkisi varsa askeri kent sayılır. Sarıkamış, Erzurum, Erzincan, Malatya gibi.

Kültürel şehirler: İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentlerimizde kültür, sanat, yayın gibi faaliyetler fazladır. Bu kentlerde üniversite sayısı ve şehre katkısı önemlidir.Bu kentlere kültürel kentler denir.

Turizm şehirleri: Önemli miktarda turistin geldiği ve gelir bıraktığı kentler turizm kenti olarak sınıflandırılır. İstanbul, Bodrum, Antalya, Alanya, Kuşadası gibi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@