"Engelleniyoruz" algısı yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na cevap veren Numan Kurtulmuş, "İBB Başkanı polemik yerine 16 milyonu düşünsün. İstanbul'a hizmet için bir dakikasını boşa geçirmesin" dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş A Haber ekranlarında yayınlanan "Sebep Sonuç" adlı programda Melih Altınok'un gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş'un konuşmasından öne çıkanlar:

"YİNE ERDOĞAN DÜZELTİR DİYORLAR"

Vatandaşlar ekonomide bütün oynaklığına, marketlerdeki fiyat pahalılığına, döviz kurundaki değişimlere rağmen "Yine bu işi düzeltirse Erdoğan bunu düzeltir" diyor.

DOĞU AKDENİZ'DE VAROLMA NEDENİMİZ

Dünyada 3.Dünya Savaşı başladı. Doğu Akdeniz'de varolmamızın nedeni Türkiye ve KKTC'nin haklarını yedirmeme isteğimizdir. Dünyanın en mücadele gereken alanında Türkiye bölgedeki alandan etkileniyor.

ORTA DOĞU'DA TÜRKİYE NEYİ AMAÇLIYOR?

Menfaat ve barış odaklı hareket ediyoruz. Türkiye dostluktan barıştan esenlikten yanadır. Milli menfaatimiz Ortadoğu'nun barışıdır. Türkiye bu coğrafyaya seyirci kalamaz.

İSRAİL BÖLGE İLE UZLAŞMA ÇABASINDA

İsrail iddia ettiği sınırların büyük çoğunu işgal etti. Cumhurbaşkanımız gösterdiği haritadaki durum hala geçerlidir. Bu tamamen bir işgal meselesidir ve giderek genişlemektedir. Orta doğu barışının anahtarı Filistin meselesinin çözülmesidir. Filistinlilere insanca bir yaşamın sunulması gerekiyor. İsrail bölge ile bir uzlaşma çabasında.

Trump zamanında İsrail altın vuruş yapmak istedi. İsrail'i barışa ikna etmek için Avrupa'dan da bir çaba vardı ama aşırıcılar çok büyük etkili oldu.

BAE-MISIR-SUUDİ ARABİSTAN İLİŞKİLERİ

Mısır halkı Türk halını çok sever. Orada Mursi tek başına bir denemeye girişti burada demokrasi kurabiliriz dedi. Ama olmadı. Yürümeye çalışan çocuğu katlettiler.

Mısır'da demokrasi olması tek arzumuz. Biz orada demokrasinin katledilmesine sessiz kalamazdık. Demokrasi dışında hiçbir yola inanmadık. Mısır'dan da beklentimiz bu. Mısır İslam dünyasının göz bebeği olan ülkelerden biridir.

SURİYE'DE GELECEKTE FARKLI HASTALIKLAR ÇIKARACAK SİLAHLAR KULLANILDI

Suriye paramparça oldu. Kendi halkını bombalayan ve teröristlere müsade eden bir yönetim vardı. En kötü şey bir ülkenin iç çatışması. Kimyevi silahlar kullanıldı. Gelecekte farklı hastalıklar çıkaracak silahlar kullanıldı. Acilen bir demokratik yönteme gidilmesi gerekiyor.

İMAMOĞLU POLEMİK YERİNE HİZMET ETSİN

İBB Başkanı polemik yerine 16 milyonu düşünsün. Sosyal medyadan bunları yapmak kolay. İBB Başkanı, Erdoğan belediyeciliğini örnek alabilir. İBB'ye yönelik inceleme süreci de devam ediyor. CHP ve İYİ Parti adaylıktan öte politik sıkıntı yaşıyor.

MİLLET İTTİFAKI'NDA HERKES AYNI FİKİRDE Mİ?

Millet İttifakında yer alan partiler ülkenin genel sorunlarında aynı fikirde mi? Bu çok çok önemli, Kılıçdaroğlu'nun değiştik sözü sadece lafta olan bir şey.

EKONOMİDE FAİZ KARARI

Dünyadaki ekonomik durumunda Türkiye'de etkilendi. Türkiye bir doğru tercihte bulundu. Yüksek faizle kalkınmak yerine, üreterek yeni bir kalkınma sağlayacak bir yolu seçtik.

DOLAR BİR MİKTAR DAHA AŞAĞIYA İNEBİLİR

Dolar bir miktar daha aşağıya gidebilir ve bu anki seyrinde gidecek gibi duruyor. Ancak vatandaşlarımız market fiyatları konusunda düşüş beklemekte haklıdır.

KİRALARA YÖNELİK DÜZENLEME OLACAK MI?

Bir kira, bir maaş haline gelmiş oldu. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Burada ev sahipleri ve kiracılar dikkat etmeli. Ama iktidar bu konuda bir tavan fiyat belirleyemez.

ANKET SONUÇLARINDA SON DURUM NE?

Hacılar geri sayıma geçti! İşte ilk ve son kafilenin gidiş-dönüş tarihleri! Hacılar geri sayıma geçti! İşte ilk ve son kafilenin gidiş-dönüş tarihleri!

Zaman zaman anketler üzerinden manipülasyonlar yapıldığını gördük. Türkiye'de 2 yılda 1 milyon üyemiz arttı. 11 milyonu geçen üye sayımız var. Bütün anketlerde AK Parti birinci parti. CHP ile arasında da ciddi bir fark var.

HDP'Lİ GÜZEL'İN VEKİLLİĞİ

HDP'li Güzel için bir komisyon kurulacak ve karar meclise gelecek. Bu konu üzerinde Kılıçdaroğlu konuşmayı denedi ama sonrasında olmadı. Dünyanın neresinde terörist sevgilisi ile fotoğrafı olan kişi milletvekili olur? Bu konunun demokrasiyle ilgisi yoktur. CHP'li yöneticiler de fezlekeye destek vereceğini söyledi. Belki CHP grubunu serbest de bırakabilir. Erdoğan karşısında HDP oylarından başka seçenekleri yok.