Nurettin Taşkesen yazdı: 103 yıl önce İslam Alemi'nin bağrına saplanan hançer...

Habervakti.com yazarı Nurettin Taşkesen 103 yıl önce Filistin topraklarında oynanan oyunlara ve bölgede bir Yahudi devleti kurdurarak, İslam Alemi'ni nasıl kaosa sürüklemeye çalıştıklarını, kaleme aldığı yazısında anlattı. 9 Aralık 1917 Kudüs işgalinden 40 gün önce neler yaşandı? Basit bir savaş hilesine kanan generaller kimlerdi? Tarih kitaplarında yer almayan Bi'rüssebi Bozgunu nedir? Bozgundan iki gün sonra neler oldu? gibi daha birçok soru ile olaya bütün açılardan bakan Taşkesen, dikkat

Dosya 02.11.2020 - 18:59 02.11.2020 - 18:59

Balfourt Deklerasyonu'nun 103. yılında özel bir yazı kaleme alan yazarımızı Nurettin Taşkesen, İslam Alemi'nin bağrına bir hançe gibi saplanan bu olayı farklı bakış açıları ile yorumladı. 

9 Aralık 1917 Kudüs işgalinden 40 gün önce neler yaşandı? Basit bir savaş hilesine kanan generaller kimlerdi? Tarih kitaplarında yer almayan Bi'rüssebi Bozgunu nedir? Bozgundan iki gün sonra neler oldu? James Balfour'dan Baron Rotshchild'e gönderilen utanç belgesi Balfour Bildirisi'nin metni nasıldır? Sykes Picot'u hazırlayan Mark Sykes'in bildirideki rolü nedir?

Soruları ile bilinmeyenleri anlatan Nurettin Taşkesen, "Balfour'dan 100 yıl sonra, siyonistlerin İngiltere'den sonraki yeni hamisi olan ABD, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ilan edip ikinci bir Balfour belgesine imza attı. Geçtiğimiz üç sene içinde bazı gafil Arap ülkelerini de kandırarak, "Yüzyılın Anlaşması" yalanıyla Filistin'i tamamen Siyonizmin karanlığında yok etmeye çalışmaktadır." diyerek, 20. Yüzyılın başlarından, günümüze kadar olan zamanda Filistin'de oynanan oyunalra değindi.

İşte Nurettin Taşkesen'in o yazısı:

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar