O isimden bomba iddia... "İBB'ye kayyum atanacak!"

CHP İstanbul Milletvekili ve Anayasa hukukçusu İbrahim Özden Kaboğlu, Boğaziçi kanununda yapılması öngörülen değişiklikler hakkında açıklamalarda bulundu.

Siyaset 06.11.2019 - 21:52 06.11.2019 - 21:52

"İBB'YE KAYYUM TAYİN EDİLMİŞ OLACAK"

Kaboğlu açıklamalarında bu değişikliğin Anayasa'ya aykırı olduğunu ifade ederek Anayasa'ya aykırılığın ötesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına kayyum tayin edilmiş olacağını vurguladı. Ayrıca Kaboğlu bunun çok tehlikeli bir girişim olduğunu vurguladı.

Kaboğlu bu konu hakkındaki açıklamalarını Türkiye Büyük Millet Meclisinde gerçekleştirdi. Kaboğlu açıklamalarında Tapu kanununda yapılmak istenen değişikliği de eleştirdi "Meralarda yapılaşmanın önünü açan, kıyılarda yapılaşmadan, yabancılara mülk satışına kadar birçok hüküm getiren bu düzenleme Türkiye bütününü kıskaç altına almak anlamına gelir" ifadelerini kullandı. 

KABOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak CHP İstanbul Milletvekili ve Anayasa hukukçusu İbrahim Özden Kaboğlu'nun açıklamaları şöyle oldu:

"Boğaziçi Kanunu'nda yerel yönetimler ve koruma kurulları için öngörülen yetkilerin Çevre Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığına aktarılması Anayasa'nın değişmez maddesi olan 2'nci maddesine ve 127'nci maddeye da açıkça aykırıdır. Bu alanın Çevre Bakanlığına verilmesi de Anayasa'ya aykırı idi. Anayasa'ya aykırılığın ötesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına kayyum tayin edilmiş olacak. Bu çok tehlikelidir."

"Tapu kanununda yapılmak istenen değişiklik ise, meralarda yapılaşmanın önünü açan, kıyılarda yapılaşma hususunda yabancılara mülk satışına kadar birçok hüküm getiren bir düzenlemedir. Türkiye bütününü kıskaç altına almak anlamına gelmektedir. Türkiye'nin ülkesinin bölünmezliği ilkesine aykırılık taşınmaktadır"

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@