O isimden tehdit gibi açıklama: Ya seçim ya da başka şekilde iktidar değişecek

Silivri Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin toplantısına konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Arif Yavuz'un açıklamaları dikkat çekti. Arif Yavuz ''Ya seçim ya da başka şekilde iktidar değişecek.'' şeklinde ifadeler kullandı.

Gündem 25.02.2020 - 23:16 25.02.2020 - 23:16

Silivri Sanayici ve İş Adamları Derneği, 21 Şubat 2020 Cuma akşamı Mega Saray’da yeni üye katılım toplantısı düzenledi. Yeni üyelerin katılım belgelerinin verildiği ve rozetlerinin takıldığı toplantıya İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arif Yavuz konuşmacı olarak davet edildi.

Supersilivri'nin haberine göre; sunum eşliğinde gerçekleştirdiği konuşmasında dünya ve Türkiye ekonomisi hakkındaki düşüncelerini paylaşan Prof. Dr. Yavuz, konuşması içerisinde darbe ihtimalini akıllara getirecek türde bazı ifadeler kullandı.

Prof. Dr. Arif Yavuz’un ifadeleri şu şekilde oluştu:

''2021 için erken seçim ya da başka bir olay ile iktidar değişikliği sonucunda ekonomide 1-2 yıllık zorlukların ardından 2025'e doğru ciddi toparlanmalar olacak… Hükümet bankalara kredilerin kesilmemesi için baskı yapıyor. Yabancılar Türkiye’den devlet tahvillerini ve hisse senetlerini satarak çıkıyor.

Bu ülkenin çok güçlü bir kurucu iradesi var. Kurucu irade bu baskı sistemini devam ettirmeyecek. 1-2 yıl sonra her şey düzelecek. Tedbirli olun. Ya seçim ya da başka şekilde iktidar değişecek. Tedbir almak için çok uygun bir zaman. TL üzerinden kredi kullanın döviz borçlarınızı kapatın. Farklı pazarlar ile ihracat açılımı yapın.

Türkiye ekonomisinin en az 2-3 ay daha iyiye gideceği, 2020 ilkbaharda zirve yapacağı ve daha sonra geri geri gelmeye başlayacağını düşünüyorum. Daha sonra bir dip yapacak. Bu dibin olduğu yer ya erken seçim ya da başka bir önemli olay olabilir. Ondan sonra toparlanma başlayacak 2025 ekonomi tekrar zirve yapacak. Firmalara diyoruz ki şu an 1-2 yıl çok dikkatli olun, yatırımlarınıza, borçlanmanıza dikkat edin. Doların 7 TL'yi Euro'nun da 8 TL'yi geçeceğini düşünüyoruz bir yılın içinde dolayısıyla döviz borçlanmayın. 2021'den sonra Dolar tekrar 5'lelere kadar düşmeye başlayacak 2-3 yılda. Geleceği Allah bilir ama bizim öngörümüz böyle işliyor.

Türkiye'nin 450 Milyar Dolar borcu var. 400 Milyar'ı Batı kaynaklı. Bizim borcumuz Avrupa ve Amerika'ya. Ve şu anda bizim bu ülkelerle ilişkilerimiz iyi değil. Dolayısıyla güven yok. Buradan 70-100 Milyar Dolar arasında para girişimiz olması lazım. Şu anda Türkiye'ye güven oluşmadığı için bu para girmiyor. Ama yeni bir iktidarda güven oluşup para girer. Birinci senaryo bu.

''DARBE OLUR DEMEDİM, SEÇİM OLMAZ DA BAŞKA BİR ŞEY OLUR''

İkinci senaryo seçim olmazsa, başka bir şey olur yine iktidar değişir yine para girer ve toparlanırız. Yani Türkiye'de güven ortamı oluşacak, para girişi olacak ve toparlanma olacak. Bu güven ortamının oluşmasının birkaç faktörü var.

Silivri Sanayici ve İş Adamları Derneği Üyesi Adil Sirkecioğlu, Prof. Dr. Yavuz’a konuşması sırasında “kurucu iradeden kastınız kim” ve “seçim olmadan iktidar nasıl değişecek” sorularını yöneltti. Prof. Dr. Yavuz da soruları şu şekilde yanıtladı:

“Zorlama ile bu iş daha fazla yürümez. Haziran 2020'de Cumhurbaşkanı seçime gidiyordu yapılan kamuoyu yoklamalarında sonuç iyi çıkmadığı için askıya aldı. Seçip yapıp iktidarı alıp herkesi susturmayı istiyordu. Peki kamuoyu yoklamaları 3-5 ay, 1 yıl sonra iyi gelir mi? Gelmez. Darbe olur demedim, demem de ama ya seçim olacak ya da başka bir şey olacak şimdilik bu kadar.”

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@