Okullar 1 Haziran'da şartlı olarak açılacak

Ülkemizde hastalığın hızla düşmesi ile birlikte birçok konu yavaş yavaş netlik kazanmaya başlıyor. Ulus medya haber sitesi okulların 1 Haziranda şartlı olarak açılacağını açıkladı.

Eğitim 03.05.2020 - 20:09 03.05.2020 - 20:09 Bülent Deniz

Ülkemizde hastalığın hızla düşmesi ile birlikte her şeyde yavaş yavaş netlik kazanmaya başlıyor. Bildiğiniz üzere yaşanan hastalıktan sonra eğitime ara verilmişti; 50 günü aşkın süredir okullar kapalı ve öğrenciler evlerinde okulların açılacağı günü bekliyor. Devletimiz onlar eğitimden uzak kalsın diye değil, aksine canlarını korumak için okulları tatil etti; bu tatil sürecinde virüsün önüne geçilmek istendi ve öylede oldu. Hastalık okul dolayısıyla hiçbir öğrenci kardeşimize bulaşmadı. Dün itibari ile yüksek test sayısına rağmen vaka sayısı uzun zaman sonra 2 bin kişinin altına indi. Hayatın da yavaş yavaş normale dönmesi konusunda kararlar gelmeye başladı. İşte detaylar

Okullar 1 Haziranda açılacak ama şartlı olarak

Evet, sevgili okurlar dediğimiz gibi kademeli olarak bir okula dönüş söz konusu olacak; öncelikle şunu söyleyelim, sınıfta kalma diye bir durum asla olmayacak. Buna dayanarak anaokulu ve ilkokul öğrencileri için okullar açılmayacak gibi duruyor. Onlar daha küçükler ve ağabeyi ablaları kadar sağlam bir yapıda değiller. Onun için onlara okulların açılması beklenmiyor.

Veliler isterse çocuklarını göndermeyebilir

Vaka sayısının tarihe kadar bitirilmesi öngörülüyor ama yine de inisiyatif velilerde olacak; söylediğimiz gibi sınıfta kalma olayının olmayacağını açıklamıştık. Bundan kaynaklı veliler isterse çocuklarını okula göndermeyebilecek ve çocuklar bir üst sınıfa yine geçmiş olacaklar. Okullarda henüz açıklanmış olmasa da maske takma zorunluluğu da getirebilir. Bu şartlar altında eğitime geçiş yapılması bekleniyor.

Alışveriş merkezleri de açılıyor

Alışveriş merkezleri, kafeler, tarzında işletmelerinde mayıs ortasından sonra kademeli olarak açılması bekleniyor. Eğitim de şunu da belirtelim; üniversitelerle ilgili karar YÖK’e ve o da her üniversitenin kendi durumuna bakarak karar vermesine onay verilmişti. Yani üniversiteler nasıl bir yol izleyecek tam olarak belli bir durum yok.

Kaynak: Ulusmedya

Yorumlar
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
ABD'de PCR testleri yıl sonundan itibaren kullanılmayacak!
Bakanlıktan 'bedelli askerlik'le ilgili iddialara cevap
İsrail'de, aşı karşıtları Başbakan Bennett'in evini bastı!
Adil Öksüz, Erdoğan'a yapılması planlanan suikast girişimini Gülen'e onaylatmış
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Kapalı Maraş'ta tarihi anlar...
Gün oldu devran döndü! Mustafa Özer'den Ruşen Çakır'a gönderme...
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@