Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. MHP lideri Devlet Bahçeli, mayıs ayında Sinan Ateş davasında hazırlanan iddianamenin kabul edilmesi ve yargılamanın başlatılması çağrısı yapmıştı.

Sonraki süreçte Sinan Ateş suikastının görüntüleri yayınlanmış, geçtiğimiz günlerde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlamıştı.

OLCAY KILAVUZ: BİLDİKLERİMİ ANLATMAYA HAZIRIM

Yaşanan gelişmelerin ardından, Sinan Ateş cinayetinde adı geçen eski Ülkü Ocakları Başkanı ve 27. Dönem  MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz cephesinden de bir açıklama geldi. 

Tatar: Kıbrıs Türk halkı, Türk dünyasının ayrılmaz bir parçasıdır Tatar: Kıbrıs Türk halkı, Türk dünyasının ayrılmaz bir parçasıdır

Olcay Kılavuz, yakın çevresine yaptığı açıklamada, savcılık ve mahkemeye çağrıda bulundu, ifadesinin alınmasını istedi. Kılavuz, aylar süren sessizliğiyle ilgili de kendisine "konuşma" talimatının verildiğini söylediği iddia edildi.

TGRTden Ahmet Sözcan'ın ulaştığı bilgilere göre; Olcay Kılavuz, “Beni savcılık, mahkemeye çağırsın. Beni dinlesinler. Bana yöneltilen soruları cevaplamaya hazırım. Bildiklerimi anlatmaya hazırım. Ben Tolgahan Demirbaş ile görüştüm ama bu olaydan haberdar değildim. Kendisinin bu işin taraflarından biri olduğunu bilmiyordum. Daha sonra bu olay olunca görüştüm ancak merakımdan görüştüm. Tape kayıtları varsa, Tolgahan Demirbaş dinleniyorsa ve benim onunla yaptığım görüşmeler kayıt altına alındıysa o tapeler deşifre edilsin.'' dedi.

Olcay Kılavuz, bu zamana kadar neden açıklama yapmadığıyla ilgili de konuştu. Olcay Kılavuz, bu konuda kendisine telkinde bulunulduğunu, talimat verildiğini söyledi. Kılavuz, ‘Senin ismin dosyada geçmiyor ki neden ifade veresin?’ şeklinde kendisine telkinde bulunulduğunu ifade etti. Aynı zamanda da sessiz kalması noktasında da talimat verildiğini söyledi. Olcay Kılavuz, “Eğer bu suçsa gidip yatayım” ifadelerini kullandı.

Olcay Kılavuz, Ayşe Ateş’i de aramak istediğini ancak “Kendilerine baş sağlığı bile dilemeyin” şeklinde talimat aldığını açıkladı. Olcay Kılavuz, Tolgahan Demirbaş'ın kendi evinin önünde gözaltına alındığını söyledi. Polisler almaya geldiğinde ilk başta direndiğini, teslim etmek istemediğini ama Sinan Ateş cinayetiyle ilgili olduğunu öğrendikten sonra Demirbaş’ı polislere teslim ettiğini anlattı.

OLCAY KILAVUZ: KİMSEYE AÇIKLAMA YAPMADIM

Olcay Kılavuz, konuyla ilgili X hesabından şu ifadeleri paylaştı:

"Ne Ahmet Sözcan ne de başka bir gazeteciyle yapılmış bir röportajım veya bir açıklamam yoktur. Yalan ve kurgu haber yapanlarla ilgili yasal yollara müracaat edeceğimi, itibar suikastçılarının yargı önünde hesap vereceğini kamuoyuna bildiririm."

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ SANIKLARI 1 TEMMUZ'DA HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin 22 sanığın yargılanmasına 1 Temmuz'da başlanacak.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada, 22 sanık hakkında hazırlanan iddianame Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

Mahkeme, davanın ilk duruşmasının 1 Temmuz 2024'te görülmesini kararlaştırdı.

Olaya ilişkin hakkında işlem yapılan 22 sanık, "tasarlayarak öldürme", "öldürmeye teşebbüs", "suça azmettirme" ve "suça yardım etme" suçlarından yargılanacak.

Tetikçi Eray Özyağci ile Vedat Balkaya ve Suat Kurt müşterek fail, sanıklar Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş'ın da suça azmettiren olduğu, sanıklar Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çağlar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay, Mustafa Ensar Aykal'ın ise iştirak halinde işlenen suça yardım ettikleri gerekçesiyle cezalandırılmaları isteniyor.

Bu arada, Ayhan Bora Kaplan suç örgütü davasının başlamasıyla tevziye kapatılan Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesinin, geçen günlerde tekrar tevziye açıldığı, iş yükü durumuna göre davalar UYAP tarafından dağıtıldığı için Sinan Ateş cinayeti davasının da bu mahkemeye düştüğü öğrenildi.