Ölüler boş arazilerde yakılıyor!

Hindistan’da koronavirüs salgınında artan vaka ve can kayıpları yüzünden krematoryumlarda yer kalmaması nedeniyle, ölenlerin cesetleri boş alanlarda toplu bir şekilde yakılıyor.

Dünya 28.04.2021 - 12:08 28.04.2021 - 12:08 Bülent Deniz

Yüksek can kaybı nedeni ile krematoryumlarda yer kalmayan ülkede hayatını kaybedenler, Hindistan'da boş arazilerde toplu olarak yakılmaya devam ediliyor.

Başkent Yeni Delhi'de krematoryumlarda yer kalmaması nedeniyle parklar ve diğer boş alanlar da derme çatma krematoryumlar inşa ediliyor. Başkentin Sarai Kale Han krematoryumun yakınlarında da onlarca yeni yakma alanı inşa ediliyor. Krematoryumda çalışan bir personel ise sabahın erken saatlerinden gece yarısına kadar çalıştıklarını ifade etti.

Yetkililer, cenaze ateşi yakmak için şehir parklarındaki ağaçları kestiklerini belirterek, cesetlerin yakılması için üç ila dört saatlik bir bekleme süresi olduğunu ve her cesedin yanmasının altı saat kadar sürdüğünü ifade etti.

Hindistan'da sağlık sistemi çökme noktasında

Öte yandan, Hindistan'da vaka sayıları 200 bini geçerken, vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşımında da büyük zorluk yaşandığı öğrenildi. 

Annesi için oksijen aradığını ve 5-6 medikal mağazayı gezdiği halde bulamadığını söyleyen Priyanka Mandal, "İlaçlara ulaşılamıyor. Ne kadar zaman alırsa alsın burada beklemem lazım, annemden başka kimsem yok" dedi.

Hindistan'da toplam vaka sayısı 17 milyon 988 bin 637’ye, toplam can kaybı ise 201 bin 165’e ulaştı.

Yorumlar (2)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@