'Şubat ayı şehadetler ayı' dersek abartılı bir ifade kullanmış olmayız. İslami literatürde, latif denk gelişleri Rahman'ın kudreti ve kader tasarrufu içerisinde değerlendirmek adına 'tevafuk' kelimesi kullanılır. Dilerseniz 'şubat' tevfaukunu birlikte inceleyelim.

'Gözlerinizi açın, ölüm var.' Bir gönül adamının vasiyeti! 'Gözlerinizi açın, ölüm var.' Bir gönül adamının vasiyeti!

Mutedil merkezli siyasi poltikaları ve dehası ile Osmanlı Devleti'ne dirayet kazandırdan, açtığı fabrikalar ile istihsale kuvvet veren Abdülhamid Han, 10 Şubat 1918 Pazar günü şehadete ermişti. Döneminde kendisi aleyhinde konuşma modasını takip eden Osmanlı münevverleri ise Abdülhamid Han'ın aziz ruhunu 'istimdad' çığlıklarıyla anmıştır.

Mart 1928’de evinde buluşan bir grup insanla İslâm davası için yaşamaya ve ölmeye yemin ederek İhvân-ı Müslimîn Teşkilâtı'nın temellerini atan Hasan El Benna, şehadete 12 Şubat 1949 Pazartesi akşamı kurduğu teşkilâtın merkezinden evine dönerken otomobiline açılan yaylım ateşi sonucunda kavuşmuştu.

ABD'de siyahi müslümanların haklarını son nefesine kadar savunmasıyla -ki bu ifade bir mecazlı söyleyişi haiz değildir- meşhur Malcolm X, 21 Şubat 1965’te Harlem’de konuşma yaparken şehid edilmişti.

İslam Birliği davasının selameti için büyük hizmetler vermiş, Milli Görüş'ün lideri merhum Necemettin Erbakan Hoca'ya da şehadet 27 Şubat 2011’de nasip olmuştu.

Şevki Yılmaz'ın "Şehadet ayı Şubat'ta" paylaşımı

Birçok kıymetli ismin Hakk'a yürüdüğü şubat ayına özel bir paylaşım yapan Şevki Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

Şehadet ayı Şubat'ta 
Hakk'a yürüyen Rahmani Hareketin alim ve fedailerini rahmet ve minnetle anıyoruz.
Haassaten 1926’nın 4 Şubat günü idam edilen İskilipli Atıf ve hicrette 22 yıl önce bugün vefat eden Esad Coşan Hocalarımızı...
Makamları âli, ruhları şâd olsun.
ElFatiha!