Örgü örmenin faydaları nelerdir?

Pek çok kişi stresli, endişeli ya da kronik ağrı çektiği vakitlerde çeşitli yöntemlerle hem zihni hem de bedeni sakinleştirir. Aynı şekilde örgü örmenin de benzer faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Eğlenceli ve yaratıcı olmanın yanı sıra, örgü örmenin sağlığınıza pek çok faydası vardır. peki örgü örmenin faydaları nelerdir?

Kadın 21.01.2021 - 22:42 21.01.2021 - 22:42

Örgü Örmek Kaygıyı Azaltır!

Son araştırmalar, örgü ören kişilerin örmeyenlere oranla daha sakin, kaygı ve endişeden uzak olduğunu gösteriyor. Klinik bir ortamda, yeme bozukluğu olan bir grup birey üzerinde yapılan bir çalışmada, örgünün kaygıyı azaltmada ve obsesif düşünceleri, meşguliyetleri yatıştırmada önemli bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Sürekli aynı noktaya odaklanmak yerine elinizdeki örgünün nasıl ilerleyeceğini seyretmek başlı başına keyif ve anda kalmaktadır.

Stresi Azaltır!

Örgü örerken sürekli tekrarlayan ve ritmik hareketler gevşemenin anahtarı olabilir. Princetown Üniversitesi'nden Dr. Barry Jacobs, tekrarlayan hareketlerin sakinlik ve mutluluk ile ilişkili nörotransmitter olan serotonin salınımını tetiklediğini buldu. Bu şu anlama geliyor; Örgü Örmek Mutlu Eder! İngiliz fizyoterapist Betsan Corkhill ise hastalarının örgü örmelerinin olumlu sonuçlarını gördü. Bu sonuçlara göre halsiz, stresli ve depresif olan kişiler örgü ile kendilerini rahatlattılar. Ne kadar çok örgü örerlerse o kadar az endişeli ve miskin oldular.

Örme Kronik Ağrıya Yardımcı Olur

Kronik ağrı, tüm farklı yaş grupları ve ağrı nedenlerine bakmaksızın kişileri rahatsız eden bir durumdur. Ağrının yanı sıra yoğun stres de beraberinde gelir. Kronik ağrıyı hafifletmenin bir yolunu bulmak için insanlar pek çok farklı yöntem bulmuştur. Onlardan biri de tabii ki örgü örmek. Yapılan bir çalışmada, örgü, kronik ağrı sonucu oluşan duygu ve stresi ile ağrının etkilerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı oluyor.

Örgü Örmek Alzheimer'a Karşı Korur!

Amerika'nın en iyi sağlık kuruluşlarından biri olarak kabul edilen Mayo Clinic tarafından yapılan bir araştırmaya göre, masa oyunları oynamak, okumak ve örgü örmek gibi zihinsel egzersizler demans riskini azaltabilir. Araştırmacılar zihni uyaran aktivitelerin beyin hücreleri arasında bağlantı ağları oluşturabileceğine inanıyor.

Örgü Örmek Sosyalleştirir!

İster gerçek hayatta ister online olsun, sosyal ortamda örgü yapmanın zihinsel olarak çok büyük faydaları vardır. Birine karşılıksız olarak örgü örmek, hep birlikte aynı örgüye başlamak ve bitirmek, örgü ile ilgili sorunları ve sonuçları paylaşmak kişileri sosyalleştirir ve yepyeni arkadaşlıklara sebep olur. Örgü örerek yalnızlık ve depresyon gibi duygulardan uzaklaşmak daha kolaylaşır.

Motor Fonksiyonları Geliştirir!

Örgü örmek beyindeki Ön lobu (ön işleme, dikkat ve planlama ödüllerini yönlendiren), parietal lobu (duyusal bilgiyi ve mekansal gezinmeyi işleyen), oksipital lobu (görsel bilgileri işleyen), zamansal lobu (anıları saklamak, dili ve anlamı yorumlamakla ilgilenir) ve beyinciği (hareketin hassasiyetini ve zamanlamasını koordine eden) uyarır. Bu nedenle örgü örmek parkinson, demansa gibi hastalıkları olan kişilerin motor fonksiyonlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için kullanılabilir. Hem ince motor becerilerini geliştirmeye hem de diğer ağrılı semptomlardan uzaklaşmaya yardımcı olur.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@