Otizmli Murat, 10 enstrümanı profesyonel düzeyde çalabiliyor

"Mutlak kulak" olarak adlandırılan, seslerin nota karşılığını tanıyabilme yeteneğine sahip olan 23 yaşındaki otizmli Murat Yurtçu, 10 enstrümanı profesyonel düzeyde çalabiliyor.

Yaşam 05.03.2021 - 11:17 05.03.2021 - 11:17

Murat Yurtçu, Konyalı bir ailenin ilk çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya geldi. Konuşamaması ve yaşıtlarına göre hareketlerindeki farklılıklar nedeniyle doktora götürülen Murat'a, yapılan tarama ve testler sonucu 4 yaşında otizm teşhisi konuldu.

Ailesi, sürekli ağlayan ve çok hareketli olan Murat'ın müzikle sakinleştiğini fark etti. Konuşamayan Murat, çocukluğundan itibaren dinlediği şarkıları mırıldanmaya, yaşının ilerlemesiyle de şarkılara eşlik etmeye başladı.

Otizmli çocukların eğitim gördüğü bir sınıfta 7 yaşında okula başlayan Murat, müzik yeteneğini fark eden öğretmeninin yönlendirmesiyle müziğe yöneldi.

Murat, ailesinin aldığı bağlama ile televizyonda izlediklerini taklit ederek kendi kendine bağlama çalmayı öğrendi. Kısa süreli müzik eğitiminin ardından da notayla enstrüman çalmaya başladı.

- "Hayalim konservatuvar okumak"

"Mutlak kulak" olarak adlandırılan seslerin nota karşılığını tanıyabilme yeteneğine sahip Murat, Zeytinburnu Belediyesine bağlı Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi'nde müzik öğretmeninin yardımıyla farklı müzik aletlerine yöneldi. Yurtçu, bongo, bağlama, bendir, gitar, keman, davul, darbuka, tef, org ve piyanoyu profesyonel düzeyde çalıyor ve şarkı söylüyor.

Bağlama çalarken şarkılara eşlik eden Murat'ın konuşma yeteneği de zamanla gelişti, 7 yaşından sonra kelime bazlı konuşmaya, 12 yaşından sonra cümle kurmaya başladı. Konuşmasıyla Murat'ın engelli rapor derecesi de azaldı.

- "Hayalim konservatuvar okumak"

Murat Yurtçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzik aletlerini çalmayı çok sevdiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Bursa, Ankara ve Hatay gibi birçok yerde konser verdim. En çok bağlama çalmayı seviyorum. Türk halk müziğini daha çok seviyorum. Hayalim konservatuvar okumak. Evde de enstrüman çalıyorum. Birkaç saat pratik yapıyorum. Enstrüman çalarken duygulanıyorum."

- "Müzik, kendini ifade edeceği bir araç"

Müzik öğretmeni Ümit Akkuş da Murat ile 2015'te tanıştıklarını belirterek, "Murat, ilk dikkatimi çeken öğrencilerimden biriydi. Bütün sesleri duyabilen bir çocuk. Hiçbir enstrümanı referans almadan, sesin hangi nota olduğunu söyleyebiliyor. Bu nadir insanda var." dedi.

Murat'ın başta perküsyon aletleri olmak üzere birçok enstrümanı çalabildiğini anlatan Akkuş, "10 enstrüman çalabiliyor. Mızraplı sazları çalıyor ve tercih ediyor. Çok da başarılı. Başarıyı yakalamasının en önemli faktörlerinden birisi müzik hafızasının çok iyi olması, bir kez dinlemesiyle en fazla 2 kez dinlemesiyle ezberliyor, kaydediyor." diye konuştu.

Akkuş, müziğin Murat'ın kendini ifade edeceği bir araç olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bir yöne sıkışmasın, bazı şeyleri öğrensin diye gitara yoğunluk verdik. Çok da başarılı oldu. Bize her konserde, her şarkıda gitarı ile eşlik ediyor. 20 yılı aşkındır müzisyenlik yapıyorum, ben unutabiliyorum, bir daha dinlemem gerekiyor. Unutunca Murat'a soruyorum, 'Murat burası nasıl diye?' Murat gitarıyla eşlik etmeye çalışarak bana hatırlatıyor. Kelimelerle anlatamasa da müzikle anlatabiliyor. Kendi engel grubunda değerlendirdiğimizde bir müzik dehası diyebiliriz. Repertuvarı gayet iyi, her tarz şarkıya eşlik edebiliyor. Tam bir sayı veremiyorum ama bildiği şarkı sayısı 400-500'ü geçer."

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@