banner30

banner29

Dünyada bir ilk! Türkiye'de aynı otomobin eskisi, sıfır kilometresinden daha pahalı!

İkinci el araç piyasasındaki fahiş fiyat artışı hem galericileri hem de araba ihtiyacı olan vatandaşları mağdur ediyor. Bu mağduriyeti fırsata çevirmekte olanlar da yok değil. Bazı markaların çok tutulan modellerinde bayilerin tedarik sorununu fırsat bilen fırsatçı araç sahipleri, birkaç yaşındaki araçlarını ilan sayfalarına sıfır kilometre fiyatına hatta daha yüksek bedellere yüklemekte. Durum böyle olunca da araba almak isteyenler ne yapacağını bilmemekte. Bir çok vatandaş bu durumun yetkililer tarafından çözüme kavuşturulmasını istiyor.

Otomotiv 07.03.2020, 16:47 08.03.2020, 10:50
Dünyada bir ilk! Türkiye'de aynı otomobin eskisi, sıfır kilometresinden daha pahalı!

İkinci el araç piyasasında fiyatlar her geçen gün artmaya devam ediyor. Dünya genelinde yaşanan sıfır araç üretim sıkıntısı 2. el oto pazarlarına da yansıdı. Sıfır araç almak için bayiye başvuran vatandaşlar 2 ve 6 ay arasında değişen bekleme süreleri ile karşı karşıya kalıyor. Bu sebeple ikinci el araç piyasasında oluşan yoğun talep fiyatlara adeta tavan yaptırdı.

“SATTIĞIMIZ ARABANIN YERİNE YENİSİNİ KOYAMIYORUZ”

Samsun İkinci El Otomotivciler Sitesi esnaflarından Ahmet Ataseven, piyasanın çok yüksek olduğunu belirterek, “Şuan da ikinci el araba fiyatları aşırı derecede yüksek. Ocak ayında 30 bin liraya sattığımız araba şuan 45 ve 47 bin lira seviyelerine çıktı. Ancak yoğunluk var. Çünkü insanların sıfır araba alma şansları yok şu anda. Bundan dolayı ikinci ele talep çok.

İkinci el araç almak isteyenler alıp yatırım yapsınlar. Çünkü bu fiyatların hiç aşağı düşeceğini zannetmiyorum. Hatta fiyatlar daha da yükseliyor. Biz sattığımız arabanın yerine yeni araç koyamıyoruz. Fiyatların bu kadar yüksek olmasındaki ana sebep sıfır araç olmaması. Sıfır araç almak isteyen müşteri en az 3-4 ay beklemek zorunda. Bayilerde şuan araba yok. Bu nedenle de ikinci el piyasası yükseldidedi.

“ARABALAR KANATLANMIŞ”

İkinci el araba almak için oto pazarına gelen ve araç fiyatlarından şikayetçi olduğunu belirten Bekir Ak, “Oto pazarında arabalar kanatlanmış, uçuşa hazır vaziyete gelmiş. Ne alıcı ne de satıcı var. Gelen de boş gidiyor. Ben de ne yapacağımı şaşırdım. Bu piyasadaki uçuş ortamını insanlar oluşturuyor. Hiçbir yerde bir şey yok. Biz sadece kendimize ediyoruz ve kendimiz buluyoruz. Hatta şu şarkıyı da yeri gelmişken hatırlatayım: Kendim ettim kendim buldum/ Gül gibi sararıp soldum” ifadelerini kullandı.

ARTIŞ İNANILMAZ, SIFIRDAN PAHALIYA İKİNCİ EL SATILIYOR!

Türkiye'de araç alışverişinin en önemi merkezleri ilan siteleri. Yüzbinlerce ilana tek tıkta ulaşan kullanıcıların tecihini de bu siteler belirlemekte. Bu durumdan satıcılar da memnun. Fakat dünyada etkisini gösteren üretim sorunu sonrası arabası olan herkes satmakta tereddüt eder oldu. Piyasadaki alışverişin azalmasına rağmen fiyatlarda gerileme yerine yükselme hakim. Bu sorunun 2020 yılı sonuna dek sürmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?