Oyun geliştiricilerinden, 'vergi' talebi: "Sıfırlandırılmalı..."

Oyun geliştirme sektörü, yıl başından itibaren oyun konsollarında yüzde 20'ye düşürülen ek gümrük vergisinin sıfırlanmasını talep ediyor.

Gündem 08.01.2021 - 21:13 08.01.2021 - 21:13

Bildiğiniz gibi ülkemizde satışa çıkan PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi oyun konsolları oldukça yüksek fiyat etiketine sahip. Bunun en büyük nedenlerinden biri de 2020'de uygulanan yüzde 50 ek gümrük vergisiydi.

Bazı sanayi ürünleri ile oyun konsolu, karnaval eşyası, golf sopası gibi eşyaların ithalatında konulan yüzde 50'lik ek gümrük vergisi, 2021’de yüzde 20 oranında uygulanacak.

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) Başkanı Ali Erkin, Türkiye'de oyun geliştirme sektörünün sunulan desteklerin de katkısıyla son yıllarda önemli başarılara imza attığını, dünyada büyük ilgi gören oyunlar çıktığını söyledi.

"Ek vergiler olumsuz etki ediyor"

Sektöre yönelik uygulama ve kararların oyun geliştirme faaliyetlerine doğrudan etki ettiğine dikkati çeken Erkin, "En önemli sermayemiz insan kaynağımız ve son dönemde oyun konsollarına getirilen ek gümrük vergisi ile verginin artırılması gibi uygulamalar, bu kaynağın yetişmesine olumsuz etki edebiliyor.

Gençlerimizin oyunlara ve ekipmanlarına ulaşımlarının kolaylaşması, hayal güçleri ve yabancı dillerinin gelişimi için faydalı olduğu gibi sektörümüzde çalışmak istemeleri açısından da önemli." ifadelerini kullandı..

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@