Oyun konsollarına uygulanan ek vergi yılbaşına kadar uzatıldı

Bazı sanayi ürünlerinin yanı oyun konsolları, sıra tekstil, deri, konfeksiyon gibi ürünler için uygulanan ilave gümrük vergilerinin süresi 31 Aralık'a uzatıldı.

Bilim, Teknoloji 24.09.2020 - 13:03 24.09.2020 - 13:03

İthalat Rejimi Kararına Ek Kararlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle oluşan arz fazlasına bağlı düşük fiyatlı ithalat baskısı riskine karşı muhtelif sektörleri daha etkin şekilde korumak amacıyla bazı sanayi ürünlerinde gümrük vergilerinin 30 Eylül'e kadar kanuni vergi had ve nispetleri dikkate alınarak yükseltilmesi kararlaştırılmıştı. 

Salgının süreci ve gelişimi göz önünde bulundurularak, söz konusu sanayi ürünlerinin yanı sıra  tekstil, deri, konfeksiyon ürünleri için ilave gümrük vergilerinin süresi, yüksek oranlar korunarak, 31 Aralık'a kadar uzatıldı. 

OYUN KONSOLLARI DA UZATILDI

Tüm Türkiye'de karantina önlemleri uygulanması nedeniyle oyun konsollarına büyük talebin bulunduğu bir dönemde karşımıza çıkan ek ithalat vergisi, konsol fiyatlarının bir anda neredeyse ikiye katlanmasına neden olmuştu. 

Pek çok oyunsever, yeni bir oyun konsolu almak için söz konusu ek ithalat vergi oranının yüzde 50’den yüzde 20’ye düşeceği ekim ayını bekliyordu. Ancak Resmi Gazete’de bugün yayımlanan karar, oyuncuların vergi indirimi için üç ay daha beklemesi gerekeceğini gösteriyor.

İŞTE EK VERGİNİN KAPSAMI

Ek ithalat vergileri; kauçuk iplikler, plastik plaka / levhalar, demir veya çelikten vidalar, plastik ve metal düğmeler, bazı kaynak telleri, kağıt kesme makineleri, hava perdeleri, transformatörler, redresörler, sesli işaret cihazları, kesintisiz güç kaynakları, hoparlörler, röleler, multimetreler, saatler, kronometreler, aydınlatma cihazları ve aksam parçaları, hidrolik presler, oyun konsolları, bayram ve karnaval eşyası, sirk eşyası, çıtçıtlar ve bunların aksamları, golf sopaları ve açık hava oyunlarına mahsus eşyaları kapsıyordu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@