Pakistan'da parlamentoda dün yapılan güvensizlik oylaması sonucu İmran Han hükümeti düşmüştü. 9 Nisan'da yerel saatle 11.30'da başlayan güvensizlik oylaması oturumu, dün 01.00'de sona ermişti. Mecliste yapılan güvensizlik oylamasında, Başbakan İmran Han'ın hükümeti, 174 "hayır" oyu almıştı.

İMRAN HAN ABD'Yİ SUÇLAMIŞTI

Güvensizlik oylamasına yönelik yaptığı açıklamada ABD'yi Pakistan'ın iç politikasına karışmakla suçlayan Han, ithal edilmiş bir hükümeti asla kabul etmeyeceğini belirterek, 10 Nisan akşamı için tüm ülkeyi sokaklara çağırmıştı

HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ: İTHAL HÜKÜMETE HAYIR

Asal Araştırma'nın son yaptığı anket sonuçları belli oldu Asal Araştırma'nın son yaptığı anket sonuçları belli oldu

Bu çağrı sonrasında binlerce insan Pakistan'ın farklı şehirlerinde sokağa indi. Han'ın başbakanlık görevinden alınmasına tepki gösteren vatandaşlar, "Seninleyiz Kaptan", "İthal hükümete hayır", "Satılıklar başbakan olamaz" dövizleri taşıyıp slogan attı.

YENİ BAŞBAKAN ŞAHBAZ ŞERİF OLDU

Bugünse Meclis, yeni başbakanı seçmek için toplandı. Başbakanlık seçimi için başvuran Şah Mahmud Kureyşi'nin meclisten ayrılmasının ardından Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) lideri Şahbaz Şerif, tek aday olarak kaldı. Oylama sonucunda Şerif, Pakistan'ın yeni başbakanı oldu.

OYLAMADAN ÖNCE TOPLU İSTİFA

Oylama başlamadan önce İmran Han'ın PTI'den eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, mecliste yaptığı açıklamada, bugün ulusun önünde kölelik ve kendine saygı olarak iki yol bulunduğunu vurgulayarak, seçimi boykot edip toplu olarak istifa ettiklerini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Pakistan Parlamentosu'nda yapılan güvensizlik oylaması sonucu İmran Han hükümeti düştü. Oylamada Başbakan İmran Han hükümeti, 174 'hayır' oyu alarak çoğunluk sınırı olan 172 oyun altında kaldı. İmran Han, Pakistan'da güvensizlik oylamasıyla görevinden alınan ilk Başbakan oldu. Güvensizlik oylamasanı yönelik yaptığı açıklamada ABD'yi Pakistan'ın iç politikasına karışmakla suçlayan Han, ithal edilmiş bir hükümeti asla kabul etmeyeceğini belirterek, 10 Nisan akşamı için tüm ülkeyi sokaklara çağırmıştı.