Pasif-agresif biriyle mi yaşıyorsunuz?

Psikiyatri uzmanı ve yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan, pasif-agresif kişilerle birlikte yaşayanlara tavsiyede bulunduğu yazısını takipçileriyle paylaştı.

Sağlık 07.09.2018 - 15:20 07.09.2018 - 15:20 Bülent Deniz
İşte Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın o yazısı:

Psikiyatri tanı ölçeklerinde pasif-agresif kişilik tutumunu hangi özellikler tanımlar?

Sürüncemede bırakır, yapılması gereken şeyi geciktirir veya zamanında yetiştirmez. Yapmak istemediği bir şeyi yapması istendiğinde kızar, surat asar veya tartışmaya girer. Kasten yavaş çalışıyor veya kötü yapıyor gibi görünür. Haksız yere karşı çıkar, sıklıkla itiraz eder. "Unuttuğunu" öne sürerek yükümlülüklerden kaçınır.

Eksiklik ve yetersizlik duygusunu sıklıkla taşır. Kolayca küser. İnatçı olarak bilinir. Başkalarından gelen faydalı tavsiyelere içlenir, bozulur.
Kolayca gücenir, gönül koyar. Grup faaliyetlerinde kendisine düşeni yapmayarak başkalarının çabalarını boşa çıkarırlar. Yetkili durumundaki kişileri anlamsız yerde eleştirirler. Kendisinden üstün hissettiği kişileri küçümser, kusurlarını ararlar.

Vermeyi, yardım etmeyi severler. Onaylama ve övgü açlığı içerisindedirler. Kendilerinin başkaları için çok şey yaptığını fakat başkaların aynı iyiliği yapmadığını hep düşünürler, çoğu zaman belgelerle gösterirler. Karşı tarafı öfkelendirir sonrada onu suçlar "öfkeni kontrol etmen gerekir" derler.

Her şeye öncelikle "hayır" deme eğilimindedir. Olmamış ve söylenmemiş şeyler için gerilim çıkarmayı sıklıkla yapar. Yakın çevresi yorucu ve zor kişi olduğunu söyler. Yanlışlarının yanlış anlaşılmaktan ibaret olduğunu sanırlar.

Pasif -agresiflerle mücadele yöntemleri nelerdir?

Onları değiştirmeye çalıştırmayın

Pasif - agresifler sevdiklerini; kendilerini engelleyen ve anlamayan kişiler olarak görürler. Onların bu yapılarından kurtulmanın yolu yoktur. Sadece kendi davranışınıza odaklanmalısınız. Sevgi dolu koruyucu gibi ona davranırsanız ilişki sürer. Kaybedeni olmayan bir ilişki böyle oluşur.

Onunla değil kendinizle savaşın

Esnek düşünme konusunda başarılı olamadıkları için görev ve sorumluluk anlayışı pasif - agresif kişilere ayrıntılı bir şekilde anlatmak gerekir. Onlarla inatlaşıp tartışırsanız haksız olduğunuz konusundaki inançları daha pekişir. Bir işin nasıl ve niçin öyle olduğu ayrıntılı bir şekilde anlatılması, söylenmesi kolay ama uygulaması zor bir iştir. Bunu başarırsanız başarılı ve çalışkan bir kişi kazanmış olursunuz. İyi davranışlara uzun övgülerde bulunmak en iyi mücadele biçimidir.

KOLAY GELSİN...

Yorumlar
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Kays Said'den skandal savunma: Bu bir darbe değil
Biden hakkında çarpıcı iddia! Kamala Harris hazırlıklara başladı, Biden görevden alınabilir...
İmamoğlu'ndan sağlık çalışanlarına kötü haber! Ücretsiz ulaşıma veto...
CHP'li Tanju Özcan'dan görülmemiş ırkçılık: Yabancılara suyu 10 katı fiyatına satacak!
Darbeyi gören 'Nevşin'in, ağzı kulaklarına vardı!
Bahçeli: Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır
Tunus'taki darbenin arkasından Fransa ve BAE çıktı
Memurların zam talebi belli oldu
HDP'den yeni ittifak çıkışı! Millet İttifakı'nı uyardı ama...
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@