Patlamanın ardından Beyrut bir kez daha savaş alanına döndü! Parlamento binası ele geçirildi!

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki patlamanın ardından halk ara verdiği gösterilere yeniden başladı. Parlamento binası önünde polisle çatışan protestoculardan bazıları yaralanırken bir polisin de hayatını kaybettiği ifade edildi. Protestocuların Lübnan Dışişleri ve Ekonomi Bakanlıkları'na girerek slogan attığı bildirildi. Protestolar devam ederken Başbakan Diab'tan erken seçime gidilebileceği açıklaması geldi.

Dünya 08.08.2020 - 21:30 08.08.2020 - 21:30

Lübnan’da yaşanan ekonomik kriz halkı sokaklara indirmiş ancak corona virüsü salgını nedeniyle kalabalık gruplar bir süreliğine kenara çekilmişti.

Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından halk yeniden kalabalık gruplar halinde sokağa inmeye başladı.

Patlamanın etkisiyle sarsılan Beyrutlular, adalet arayışları için parlamento binasının önünde toplandı. Binayı koruyan barikatları aşan göstericilerle polis arasında gerginlik yaşandı.

Daha sonra polisin bölgeye takviye kuvvet göndermesiyle yaşanan gerginlik had safhaya ulaştı.

Tartışmalar kısa sürede büyürken polis protestocuların arasına göz yaşartıcı gaz attı.

Gazların atılmasının ardından protestocular da sokaklarda ateş yakarak polisin araçlarla ilerlemesini engellemek istedi.

BİR POLİS ÖLDÜ ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI GELDİ

Lübnan Kızıl Haç’ının yaptığı açıklamaya göre protestoculardan en az 110’u yaralandı. Bir polis ise gösteriler sırasında hayatını kaybetti.

Yaklaşık 7 bin göstericinin katıldığı tahmin edilen gösterilerin hafta boyunca devam etmesi bekleniyor.

Gösteriler devam ederken Lübnan Başbakanı Hassan Diab, “Bu krizi erken seçim olmadan aşamayız” açıklamasıyla erken seçime gidilmesi gerektiğini açıkladı.

Diab, “Yıkıcı etkiler bırakan Beyrut Limanı felaketinin ağırlığı altında yaşıyoruz. Beyrut Limanı felaketinden sorumlu olan herkes soruşturulmalı. Lübnan büyük bir felaket yaşıyor ve desteğe ihtiyacı var. Yardım sağlayan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@