'Pazartesi Sendromu'nun ilacı İP ve Cumhuriyet!

Türkiye'nin Sudan'dan at-eşek eti ithal edeceği yalanı muhalefetin ağzında patladı. Cumhuriyet gazetesi "Sudan'dan at-eşek eti ithal edilecek" diye haber yapınca İP'liler üzerine atlayıp meclise soru önergesi verdi.

Gündem 16.12.2019 - 14:32 16.12.2019 - 14:32

Türkiye'de at ve eşek etinin temel kullanım alanı, hayvanat bahçeleri. Bu kategorideki etler genelde vahşi hayvanların beslenmesinde kullanılıyor. Kış döneminde yabani hayatın sürdürülebilmesi için devlet kurumları tarafından doğaya bırakılan etler de aynı gruptan temin ediliyor. Türkiye'nin Sudan'dan at-eşek eti ithal edip etmeyeceği kesinlik kazanmasa da sol basının "Resmi Gazete'yle Sudan'dan at-eşek eti ithal edilip sucuklara katılacak" mealindeki haberleri, adeta "Pazartesi sendromuna" ilaç oldu. Haber gülümsetirken, İP'liler de TBMM'ye soru önergesi vermekte geçikmedi.

Muhalefetin "hükümeti devirecek sağlam konu bulma umudu" ise az önce Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin açıklamasıyla suya düştü. Bekir Pakdemirli az önce TBMM'de yaptığı açıklamada Türkiye’nin Sudan’dan at, eşek eti ithal etmediğini belirtti ve "Bunlar teknik konular. Bu konularla alakalı lüzumlu bilgiye sahip olmadan arkadaşlarımız yorumlar yapıyorlar. Ben bunları doğru bulmuyorum. Mesele şu: ‘GTİP Kodu’ denilen yurt dışında da ‘HS Kodu’ denilen genel tarif var, her ürün grubuyla alakalı. Bunlar at etini de eşek etini de dana etini de öbür etleri de kapsar. Bununla alakalı bir yanlış anlaşılma var. Türkiye’nin ithal ettiği etler arasında; at eti de eşek eti de domuz eti de yoktur" dedi.

Bir gazetecinin "At-eşek eti ithali yok yani" sözü üzerine de Pakdemirli, "Öyle bir ihtiyaç mı var" cevabını verdi.

Yorumlar