Pekin: Türkiye acilen MEB ilan etmeli

Yunanistan'ın önümüzdeki günlerde Meis Adası'nı kullanmak suretiyle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile MEB anlaşması imzalayabileceğini belirten Genelkurmay İstihbarat Daire Eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin, "Türkiye burada sanki İsrail ve Mısır ile anlaşma yapmış gibi 'münhasır ekonomik bölge' ilanını hemen yapmalı" dedi.

Gündem 22.09.2020 - 17:14 22.09.2020 - 17:14

Libya ile imzaladığı deniz yetki sınırlandırma anlaşması ile Akdeniz'deki batı sınırlarını belirleyen Türkiye, Yunanistan başta olmak üzere birçok ülkeyi rahatsız etti. Bu anlaşma sonrası Doğu Akdeniz'de adalar üzerinden hak iddia eden Yunanistan hükümeti, bölgede psikolojik üstünlük sağlamak için Mısır ve İtalya ile anlaşmalar imzaladı. Yunanistan'ın önümüzdeki günlerde Meis Adası'nı kullanmak suretiyle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile MEB anlaşması imzalayabileceğini belirten Genelkurmay İstihbarat Daire Eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin, "Türkiye zaten Libya ile imzaladığı anlaşma ile Doğu Akdeniz'deki batı sınırlarını belirledi. Sıra doğu sınırlarında. Burada sanki İsrail ve Mısır ile anlaşma yapmış gibi 'münhasır ekonomik bölge' ilanı hemen yapılmalı. Bu iki ülke ile birlikte doğu sınırlarını belirleriz, zaten bu bölgeler bizim olur" dedi.

"TÜRKİYE TAHRİK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR"

Doğu Akdeniz'deki temel konunun artık enerji değil, güvenlik sorunu olduğuna dikkat çeken Pekin, Türkiye'nin kışkırtılmaya çalışıldığını ifade etti: "Fransa doğrudan, Almanya ve diğer ülkeler Yunanistan'a dolaylı yardımlar yaparak Türkiye'yi tahrik ediyor. 'Türkiye'nin bir hatası görülse de dünya kamuoyunda zora düşürsek' diye hareket ediyorlar. Yunanistan Meis Adası'na 30 adam göndermiş, bin komando tugayı gönderse ne olur? F-16'lar dört tane bomba atar, burada asker kalmaz. Yunanistan'ın bunu yapma amacı var. Ben bunu buraya adam gönderirim, burada bunu da yaparım diyor. 2 bin adanın hepsine asker gönderseler konuşturulursa, Yunanistan karasında savaşacak asker kalmaz. Yunanistan'ın bu adımları Türkiye'yi kışkırtma amacı taşıyor. Türkiye'nin bu konularda provoke edilmemesi ve tahrik olmaması gerekiyor. Bütün alarm tedbirlerini alıp, öne diplomasiyi koyması gerekir."

FRANSA TÜRKİYE'Yİ RAKİP OLARAK GÖRÜYOR

Fransa ile Türkiye arasında yaşanan rekabete de dikkat çeken Pekin, "Sahel bölgesinde, Afrika ve Orta Doğu'da iki ülkenin rekabeti var. İki ülke de bu bölgelerde hakimiyetini genişletmek istiyor. Bu rekabeti önlemek için farklı şekillerde Yunanistan kullanılıyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@