Perihan Mağden'den sağlı sollu kroşeler!

Gazeteci-yazar Perihan Mağden'dan çok çarpıcı darbe yazısı...

Gündem 17.06.2008 - 01:20 17.06.2008 - 01:20

Radikal Gazetesi yazarı Perihan Mağden, Zaman gazetesine verdiği röportajda ilginç açıklamalarda bulundu. AB karşıtı elitlerin niye karşıt olduklarını anlatan Mağden ‘Türk kapitalistleri gerçekten kapitalist olsa, demokrasi ister. Kapitalizmi yaratan Kemalist rejimdi. Tek tek servetleri, kurayla verdi ailelere. O yüzden şimdi kura ile gelmiş paralarının gitmesinden korkuyorlar, Avrupa’ya entegre olmamız halinde’ dedi. 

5.5 yıllık AK Parti iktidarı döneminde, muhaliflerin şeriatın geleceğini savundaklarını hatırlatan Mağden ‘Ne oldu? Zurnanın zırt dediği yer, görünürde başörtüsü yasasıydı. Ama uzak tehlike, Anayasa’yı değiştirme arzuları. Bizim 12 Eylül’den miras, korkunç bir anayasamız var. Çok büyük konsensüsle bile değiştirme çabalarını rejim kabul etmedi. Çünkü onların varlıklarının, derebeyliklerinin garantörü 12 Eylül Anayasası. Şifre şu: Bizim kadro elden gidiyor. Paniğe kapıldılar ve şimdi yargıdan darbeyle karşı karşıyayız’ diye konuştu. 

Eskiden globalleşmenin bu kadar ileri olmadını belirten Mağden, dünyanın ekonomik olarak Türkiye’yi kesip atması durumunda büyük risklerle karşılaşacağımızı vurgulayan Mağden ‘Onun için hayalini kurdukları askerî darbeyi gerçekleştiremiyorlar. Ekonomik güvencesi de yok artık, darbe yapıp vole vurmanın. AB sizi keser, atar. Bu mahveder, Türk kapitalizmini. Hem darbe isteyip hem de bunu dünyaya açıklanır hale getirmek için müthiş formül, yargıdan darbe’ şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@