Perinçek'ten flaş Taliban sözleri: "Afganistan'ın Kurtuluş Savaşını başardılar."

Doğu Perinçek katıldığı programda 'Taliban, Mustafa Kemal Paşa'nın Türkiye'de yaptığı gibi Afganistan'ın Kurtuluş Savaşını başardı' dedi.

Gündem 18.08.2021 - 15:57 18.08.2021 - 16:30

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulusal Kanal'da katıldığı programda ABD'nin Sovyetlere karşı kurduğu ve sonrasında Afganistan'ı işgal etmek için gerekçe gösterdiği Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmesini değerlendirdi.

Perinçek şöyle konuştu:

"20 yıldır Afgan milleti Taliban'ın önderliğinde ABD'ye karşı savaştı. Afganistan'ın önderi falanca devrimci örgüt olsun... Onu da biz tayin edemeyiz ki... Afganistan'ın kurtuluş savaşına kimin önderlik edeceğine Afganlar tayin eder. Nasıl Mustafa Kemal önderliğinde kurtuluş savaşı verdik. Her millet boyuna posuna, tarihsel birikimine, sosyal ekonomik ilişkilerine göre kendi önderliğini çıkarır. Sen dışardan önderlik ihraç edemezsin. Bu da Taliban için madalyon. Kendi milletinin kurtuluşuna önderlik etti. Bi gerçek var Amerikan emperyalizmini taliban yendi. Taliban, aynı Mustafa Kemal Paşa'nın Türkiye'de yaptığı gibi Afganistan'ın Kurtuluş Savaşını başardı. Afganistan'dan Mustafa Kemal çıkmadı Taliban çıktı."

Perinçek, Türkiye'nin Taliban yönetimini tanıması gerektiğini savunarak, Taliban'dan kaçanların Afgan halkı olmadığını iddia etti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@