Resmi Gazete'de yayımlandı! Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’na Hakkı Susmaz atandı Resmi Gazete'de yayımlandı! Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’na Hakkı Susmaz atandı

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş 3. yılını devirirken ABD ve Avrupa Ukrayna'ya olan desteğini artırıyor. Rusya'ya karşı alınan tavır ve uygulanan ambargolarla bölgedeki çatışmalar şiddetlenirken, 7 Ekim 2023'te Hamas ile İsrail arasında patlak veren savaş gerilimi pik seviyeye çıkardı. 

ABD başta olmak üzere dünyanın önde gelen gelişmiş ülkeleri savaşlardaki konumunu net olarak belirlemesinin ardından bölgede yeni ve daha geniş kapsamlı savaş riski her geçen gün artıyor. Son günlerde Türkiye'de dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden peş peşe 3. Dünya Savaşı uyarıları yapılıyor. 

SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI FİTİLİ ATEŞLEDİ
Büyük savaşın ilk söylemi 12 Haziran'da Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından dile getirildi. Sırp lider, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası gerilimin artması ve dünyadaki jeopolitik etkileri değerlendirirken dünyanın çok kısa bir süre içerisinde ciddi bir savaşa sürüklenebileceğini söyledi. 

Vucic, İsviçre'de yayımlanan haftalık dergi "Die Weltwoche"ye 12 Haziran'da verdiği röportajda dünya savaşının çıkma ihtimali üzere sorulan soruya, "Üçüncü dünya savaşından söz edemem ama büyük bir çatışmadan söz ediyorum. Ne kadar uzaktayız? Bundan çok uzakta olmadığımıza inanıyorum. Üç ya da dört aydan fazla değil ve bunun daha önce gerçekleşmesi tehlikesi de var" diyerek cevap verdi.

HAKAN FİDAN: 3. DÜNYA SAVAŞI RİSKİ VAR
3. Dünya Savaşı ile ilgili açıklamalardan biri de geçtiğimiz gün Türkiye'den geldi. Habertürk'te gündeme dair konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmelere, İsrail'in Gazze'deki katliamlarına Avrupa'da yükselen aşırı sağa ve Orta Doğu'da yaşanan gerilimlere dikkat çekerek 3. Dünya Savaşı uyarısında bulundu.

Bakan Fidan "Dünya, 3. Dünya Savaşı riskini ciddiye almalı. Biz bunu ciddiye alıyoruz. Bu gerçekten hesabı kitabı yapılmış mesele." ifadelerini kullandı. 

FİDAN'DAN SONRA ALMANYA

Hakan Fidan'ın kritik sözlerinin ardından benzer bir açıklama da Alman makamlarından geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ortadoğu'da savaş riskinin her geçen gün arttığını belirterek "Daha fazla acının yaşanmasını önleyebilecek çözümler bulmak için ortaklarımızla birlikte yorulmadan çalışıyoruz. İstenmeyen bir gerilim ve topyekûn savaş riski her geçen gün artıyor." açıklamasında bulundu.

ŞİMDİ DE ABD'DEN SAVAŞ UYARISI
Sırbistan, Türkiye ve Almanya'dan gelen 'savaş' uyarılarının ardından ABD de devreye girdi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Hizbullah ile İsrail arasındaki savaşın bölgesel bir savaşa dönüşme riski taşıdığını belirterek uyarıda bulundu. 

Austin, İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant ile Pentagon'da yaptığı görüşmede karşılıklı saldırıların bölgede savaşın yayılması endişesi oluşturduğuna dikkat çekerek ''Lübnan-İsrail sınırının her iki yakasındaki gerilimi durdurmak için diplomatik çözüme önem veriyoruz. İsrail ile Hizbullah arasındaki bir savaş kolaylıkla bölgesel bir savaşa dönüşebilir.'' dedi.